• en

Centrum pro válečné dopisy

Výstava Cesta je volná! je k vidění v Českých Budějovicích v rámci festivalu Jeden svět

  • Termín: Od 29. 03. 2022 do 02. 04. 2022
  • Místo konání: Český rozhlas, U Tří lvů 1, České Budějovice

Ve spolupráci s Festivalem Jeden svět a Českým rozhlasem České Budějovice jsme připravili uvedení interiérové verze výstavy Cesta je volná! Německý exodus v roce 1989  v rámci doprovodného programu festivalu, která se v plenérové variantě představila v září roku 2019 na Malostranském náměstí v Praze.

Výstava je v budově českobudějovického Českého rozhlasu od 29. března do 2. dubna 2022.

Koncem léta a začátkem podzimu roku 1989 prchaly tisíce lidí z Německé demokratické republiky (NDR) přes velvyslanectví západního Německa v Praze na druhou stranu železné opony. Jejich vůle po svobodě otřásla posledními oporami komunistického režimu a bezprostředně přispěla k pádu Berlínské zdi. Nakonec padla i celá železná opona. Tento příběh vypráví výstava ÚSTR s názvem Cesta je volná! Německý exodus v roce 1989.Výstava přiblíží také vztah komunistického Československa a NDR, které v poslední fázi své existence veřejně proklamovaly úzké spojenectví. Ve skutečnosti ale Praha stupňovala tlak na Berlín s cílem odstranit viditelný problém uprchlíků z ulic hlavního města. Za cestu ke svobodě němečtí uprchlíci platili nemalou cenu – nejen trabanty, které při útěku zanechali v ulicích Prahy, ale hlavně všemi riziky spojenými s existenčním krokem do neznáma.Autoři výstavy: Tomáš Malínek, Blanka Mouralová, Tomáš Vilímek

Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze.

Fotogalerie

Nepřehlédněte