Spolu se Senátem PČR pořádáme výstavu Československý parlament v roce 1968

  • Termín: Od 19. 04. 2018 do 09. 09. 2018
  • Místo konání: Mytologická chodba Valdštejnského paláce, Praha 1

Pravomoci a kompetence československého parlamentu – Národního shromáždění –  v roce 1968, jeho role v době výsadního postavení Komunistické strany Československa a fungování zákonodárného sboru během srpnové okupace 1968. To vše připomíná expozice Československý parlament v roce 1968. Výstava k 50. výročí pražského jara v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce. Ke zhlédnutí je až do 9. září 2018.

Invaze vojsk pěti států Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968 patří mezi milníky československých dějin. V následných srpnových dnech fungovalo jako jediný státní orgán Národní shromáždění, ačkoliv sovětští vojáci střežili vstup do tehdejšího sídla parlamentu a poslanci tak měli omezené styky s vládou i prezidentem. Život členů zákonodárného sboru během těchto srpnových dnů zachycují na výstavě dobové fotografie i dokumenty.

Na návštěvníky v rámci expozice čeká také příběh „čtyř statečných“, tedy příběh dvou členů a dvou členek Národního shromáždění, kteří jako jediní hlasovali proti přijetí smlouvy o dočasném pobytu sovětských vojsk v Československu.

Expozice se koná pod záštitou 1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horské a ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeňka Hazdry. Veřejnost ji může navštívit  o víkendech a státních svátcích od 10:00 hod. do 17:00 hod., od června do 18:00 hod. Vstup zdarma.

Fotogalerie (foto Archiv Kanceláře Senátu)