Zveme vás na výstavu fotografií Srpen 1968 objektivem Paula Goldsmithe

  • Termín: Od 22. 08. 2018 do 31. 08. 2018
  • Místo konání: Jungmannovo náměstí, Praha 1

Ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v ČR a Městskou částí Praha 1 byla 22. srpna na Jungmannově náměstí v Praze zahájena venkovní výstava fotografií Srpen 1968 objektivem Paula Goldsmithe.

V srpnu 1968, v době invaze vojsk Varšavské smlouvy, se v Československu nacházelo mnoho občanů západních států. Jedním z nich byl i devatenáctiletý Američan Paul Goldsmith. Ráno 21. srpna ho probudil hluk motorů. Místo očekávaných nákladních automobilů uviděl sovětské tanky. Popadl tedy batoh a fotoaparát a vyrazil do ulic. Viděl zničené autobusy, převrácené automobily i spálené domy v okolí rozhlasu, rozstřílenou fasádu Národního muzea, tanky blokující budovu parlamentu, protiokupační letáky a nápisy, krev na chodnících, nenásilné protesty občanů i sovětské vojáky a bojovou techniku. A vše fotil.

Na jedinečných fotografiích, ze kterých je výstava složena, jsou zobrazeny jak zmatené a rozhořčené výrazy obyčejných československých občanů rozhodnutých bojovat za svobodu proti sovětským tankům, tak obličeje dezorientovaných okupantů a místa největších střetů.

Výstava bude na Jungmannově náměstí umístěna do 31. srpna.

Výstava se koná pod záštitou starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého.