Zveme vás na plenérovou výstavu Komunismus a jeho epocha

  • Termín: Od 08. 11. 2017 do 28. 11. 2017
  • Místo konání: náměstí Václava Havla, Praha 1

Ve středu 8. listopadu v 15 hodin jsme na náměstí Václava Havla v Praze (dříve piazzeta Národního divadla) zahájili plenérovou výstavu Komunismus a jeho epocha.

„Komunismus byl jediné hnutí moderních dějin, které zabilo více svých vůdců, funkcionářů a přívrženců než jeho nepřátelé“, dočteme se mimo jiné na výstavě Komunismus a jeho epocha. U příležitosti stého výročí bolševické revoluce v Rusku ukazuje dlouhý příběh komunismu od jeho sovětských počátků až po současné inkarnace jako například v Číně. Návštěvník tak může naši nedávnou zkušenost s komunistickou diktaturou spatřit v nových souvislostech.

Výstavu zahájili ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra a místopředseda Senátu PČR Jiří Šesták, na náměstí Václava Havla bude umístěna do 28. listopadu 2017.

Expozici připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s organizacemi Stiftung für Aufarbeitung der SED Diktatur a Deutsches historisches Museum a Národním divadlem.

V roce 2017 bude mít říjnová revoluce v Rusku 100 let. Při této příležitosti popisuje výstava Komunismus a jeho epocha vzestup a pád komunismu ve 20. století. Jeho obhájci chtěli od základu změnit nejen svět, ale i lidi. Komunistické přísliby spásy a zářné budoucnosti si našly miliony stoupenců po celém světě. Zároveň se ale proměnily v noční můru pro další miliony lidí, kteří se stali oběťmi násilných komunistických režimů. Výstava představuje na 25 tabulích přes 200 dobových fotografií a dokumentů. Autorem je frankfurtský historik a publicista Dr. Gerd Koenen. Tato výstava je ideálním způsobem, jak ve školách a na veřejných místech – například v předsálí radnic, vysokých škol, městských knihoven nebo kostelů – vyzvat k vypořádání se s komunismem a jeho diktaturami, které do značné míry určovaly běh 20. století a kterým se v rámci historického vzdělávání stále dostává příliš málo pozornosti.

Mediální ohlasy

Výstava na náměstí Václava Havla představí epochu komunismu – 7. listopadu 2017, Pražský deník

Komunismus a jeho epocha – 8. listopadu 2017, Události v kultuře na ČT

Fotogalerie