V Bratislavě je k vidění výstava Králové Šumavy

  • Termín: Od 11. 11. 2021 do 21. 11. 2022
  • Místo konání: Zborovňa, Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava

V rámci Víkendu zatvorených hranic 2022, který pořádá Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa a dalšími institucemi, bude v kulturním centru Nová Cvernovka k vidění výstava Králové Šumavy. Výstavu lze navštívit od 11. do 21. listopadu.

PROGRAM FESTIVALU

Komentované prohlídky výstavy – sobota 12. listopadu

Zborovňa, Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava / 11:00, 13:00, 15:00 hod.

Expozice mapuje životní osudy kurýrů západních zpravodajských služeb a jejich převaděčů při přechodech přes hranice na Šumavě. Mnoho z nich skončilo ve spárech Pohraniční stráže či Státní bezpečnosti, načež si vyslechlo tvrdé tresty odnětí svobody, v krajních případech až na doživotí. Nejznámější ze všech kurýrů byl nepochybně Josef Hasil, jemuž se přezdívalo právě Král Šumavy. V jeho případě platilo riskantní řemeslo za rodinný podnik, jako vyzvědači strategických informací se živili také bratři Bohumil a Julius. Z převaděčů zmiňme alespoň sudetského Němce Kiliana Nowotnyho, operujícího na Vimpersku. Expozice nabídne také panely zaměřené na příslušníky Státní bezpečnosti a Pohraniční stráže, prostor dostala také filmová a literární propaganda. Jednu z nejpůsobivějších pasáží výstavy představuje zmínka o provokačních akcích StB, včetně legendární Akce Kameny, o které se návštěvníci dozví dosud neznámá fakta. Komplexnost celého projektu pak podtrhují panely tématicky věnované změnám šumavské krajiny a jejího osídlení po 2. světové válce a po roce 1948.

Výstava bude v prostorách divadla přístupná do 26. dubna.

Autoři výstavy: Libor Svoboda, Pavel Fencl, Martin Tichý, Markéta Doležalová, Jaroslav Rokoský, Václav Veber, Petr Blažek, Petr Mallota, Martin Jindra

Foto z reprízy v Bratislavě: Bratislavský kraj