Srpen 1968 v pražských ulicích

  • Termín: Od 14. 08. 2018 do 03. 09. 2018
  • Místo konání: Praha

Ústav pro studium totalitních režimů pokračuje v připomínce letošních výročí formou plakátovacích sloupů ve veřejném prostoru. Aktuální prezentace přibližuje okupaci Československa vojsky Varšavského paktu v srpnu roku 1968. Násilný konec pražského jara vyvolal pokojný protest obyvatel Československa. Dobové materiály z těchto protestů jsou na sloupu kombinovány s odkazem na text takzvaného Moskevského protokolu, kterým tehdejší československé vedení přijalo okupaci. Fotografie Pavla Štechy zachycují emotivní atmosféru v ulicích.

Cyklus výstavních sloupů k významným „osmičkovým“ výročím uzavře na konci září výstava věnovaná mnichovským událostem podzimu 1938. Na výstavním projektu spolupracují Městská část Praha 3, Městská část Praha 5, Městská část Praha 6 a Úřad vlády České republiky.

Výstavní sloupy stojí na čtyřech místech v Praze: na rohu Laubovy ulice na náměstí Jiřího z Poděbrad, ve Štefánikově ulici na Smíchově před kostelem sv. Václava, na Vítězném náměstí v Dejvicích vedle kavárny Šesták a čtvrtý sloup naleznou zájemci u Lichtenštejnského paláce na Kampě. Sloupy na těchto místech zůstanou do 3. září 2018.