Spolupořádáme prezentaci knihy Jurije Fjodorova „Russia between Fascism and Disintegration“

  • Termín: 01. 02. 2018, 18:00
  • Místo konání: Informační středisko Poslanecké sněmovny, Malostranské nám. 6/18, Praha 1 (v podloubí paláce Smiřických)

Ve svojí poslední knize Dr. Fjodorov načrtává dva nejpravděpodobnější scénáře vývoje Ruska na nadcházející období: ustavení plnohodnotné fašistické diktatury a nárůst separatismu vedoucí k rozpadu státu.

Sklouzává Rusko k fašismu? Je ruský režim vůdcovského typu za Putina ztělesněním fašismu? Je perspektiva teritoriální dezintegrace Ruska reálná? Který ze dvou scénářů načrtnutých v knize představuje pro Evropu větší nebezpečí? Co může Evropa udělat, aby negativní důsledky spojené s rozvojem těchto dvou scénářů dokázala zvládnout?

Na úvodní přednášku Jurije Fjodorova bude navazovat veřejná debata expertů za účasti autora. Jako hosté dále vystoupí Mychajlo Samus (Centre for Army, Conversion and Disarmament Studies, Kyjev) a Jan Šír (IMS FSV UK). Jako moderátor večerem provází David Svoboda (ÚSTR).

Přednáška i diskuze proběhnou v angličtině s tlumočením do češtiny.

Dr. Jurij Fjodorov je přední ruský nezávislý expert na ruskou zahraniční a bezpečnostní politiku. V minulosti působil mj. jako profesor Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů (MGIMO), zástupce ředitele moskevského PIR-Center pro výzkumnou činnost nebo výzkumný pracovník londýnského Royal Institute for International Affairs. V současnosti přispívá jako externí spolupracovník do ruské redakce RFE/RL. Dr. Fjodorov je autorem a editorem několika knih a řady dalších odborných studií publikovaných v Rusku, na Ukrajině, ve Spojených státech a v Evropě. Knihu Russia between Fascism and Disintegration vydává Centre for Army, Conversion and Disarmament Studies v Kyjevě.

Kontakt pro média: Anna Macourková, anna.macourkova@ustrcr.cz, 734 260 342

Akci pořádají Ústav pro studium totalitních režimů, Institut mezinárodních studií FSV UK a Parlamentní knihovna.

Mediální ohlasy

Rozpad Ruska na obzoru? Exkluzivní rozhovor s Jurijem Fjodorovem – 5. února 2018, iROZHLAS.cz

Alexandr Mitrofanov: Rusko mezi fašismem a rozpadem. Zatím je to jen název knihy – 2. února 2018, Český rozhlas Plus

Nastane v Rusku po volbách fašistický režim? – názory expertů – 5. února 2018, Radio Svoboda.org

Vše směřuje v Rusku k ustavení fašistického režimu – ruský profesor Jurij Fjodorov – 4. února 2018, ua.krymr.com

V Praze prezentovali knihu bezpečnostního experta Fjodorova o nastolení fašistické diktatury v Ruské federaci – 7. února 2018, Gordonua.com

Videozáznam

Fotogalerie