Spolu s Památníkem Terezín a Plzeňskou filharmonií jsme připomněli účast šlechty v protinacistickém odboji

  • Termín: 08. 02. 2021, 14:00
  • Místo konání: online

Dne 7. února 1945 byl v terezínské Malé pevnosti popraven hrabě Zdeněk Bořek-Dohalský, původem šlechtic, ale smýšlením demokrat, novinář a stoupenec Masarykova Československa, a v neposlední řadě odbojář, který ve službě ideálům, jimž věřil, přinesl v letech nacistické okupace oběť nejvyšší. Proto se Památník Terezín, Ústav pro studium totalitních režimů a Plzeňská filharmonie rozhodly tuto mimořádnou osobnost prvorepublikového veřejného dění a protinacistické rezistence připomenout.

Již druhý ročník „Pocty Bedrníkovi“ se uskutečnil v pondělí 8. února 2021. Nesl podtitul „Modrá krev v protinacistickém odboji“ a připomněl osudy nejen hraběte Zdeňka Bořka-Dohalského, ale také dalších osobností z řad aristokracie, které se zapojily do protinacistického odboje (např. Jindřich Kolowrat-Krakovský, Karel a František Schwarzenbergové či Max Lobkowicz).

Ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek, ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová a ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra nejprve položili květiny v prostorách někdejšího popraviště terezínské Malé pevnosti a dále následovala přednáška Zdeňka Hazdry, kterou doprovodily hudební vstupy komorního tria ve složení: violoncellistka Lenka Kavalová, flétnistka Jana Pavlíčková a hobojista Lukáš Pavlíček.

Komponovaný pořad si můžete pustit i ze záznamu na tomto odkaze.

Záštitu nad konáním akce převzali:

Ladislav Chlupáč, senátor Parlamentu ČR za Litoměřicko a Slánsko, starosta města Litoměřice

Martin Baxa, poslanec Parlamentu ČR a primátor města Plzně

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Fotogalerie