Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu
- Termín: Od 25. 05. 2016 do 10. 09. 2017
-
Místo konání: Národní zemědělské muzeum, Kostelní 1300/44, 170 00 Praha 7-Holešovice
Vztah Čechů k půdě je dodnes neblaze poznamenán násilím v době kolektivizace. Ukazuje to výstava Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu, kterou ve spolupráci s dalšími institucemi připravil Ústav pro studium totalitních režimů.
„Je to po listopadu 89 vůbec první výstava, která zachycuje existenci selského stavu na českém území – od Rakouska-Uherska přes první republiku, protektorát a socialismus až k současnosti. Na dobu války a komunismu se samozřejmě zaměřuje nejvíc,“ upřesňuje historik ÚSTR Jiří Urban, jeden z autorů výstavy.
Pořadatelé: Ústav pro studium totalitních režimů, Asociace soukromého zemědělství ČR, Národní zemědělské muzeum
stránka výstavy
Fotografie z vernisáže
Doprovodné akce k výstavě
Ústav pro studium totalitních režimů a Národní zemědělské muzeum zvou na doprovodný program k výstavě Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu.
Akce se konají v Národním zemědělském muzeu, Kostelní 44, Praha 7.
Přednášky pro veřejnost:
Kolektivizace v Sovětském svazu, čtvrtek 8. září 2016 od 18 hod., Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7
Přednáška historika Libora Svobody se bude věnovat dějinám sovětského venkova od bolševického převratu v roce 1917 do poloviny 30. let. Od doby tzv. válečného komunismu, poválečných hladomorů, období NEP až po kolektivizaci a všechny jevy, které ji doprovázely (masové represe, vystěhovávání, hladomor, popravy).
Ztráta tradice, úterý 13. září 2016 od 18 hod., Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7
Filmový dokument z cyklu Ztracená duše národa (2002) a diskuse s režisérkou Olgou Sommerovou a historiky Petrem Blažkem a Jaroslavem Rokoským.
Program pro školy:
Den, kdy se mlčelo, 23. září 2016
multimediálně-zážitkový workshop pro žáky a studenty ve věku od 14 do 16 let
Účastníci se přenesou do jedné jihočeské vesnice v období kolektivizace a pokusí se vžít do situací a dilemat jejích obyvatel. Workshop pracuje se vzpomínkami pamětníků zaznamenaných na portále Paměť národa.
Přihlášky na e-mailu: workshopy@postbellum.cz