Zdeněk Hazdra přednášel o postojích šlechty v letech nacistického ohrožení československého státu

  • Termín: Od 20. 02. 2017 do 23. 02. 2017
  • Místo konání: České Budějovice

Výstavu Ve znamení tří deklarací v Českých Budějovicích doplnila v pondělí 20. února tematická přednáška ředitele ÚSTR Zdeňka Hazdry, který je také jedním z autorů výstavního projektu.

Přednáška a debata o tomto stále ještě komplexně historicky nezpracovaném tématu se uskutečnila v rámci přednáškového cyklu, který pravidelně pořádá NPÚ UOP České Budějovice. Součástí hojně navštívené akce byla také projekce video dokumentu, který vznikl ve spolupráci ÚSTR a organizace Post Bellum. Dokument přináší vyprávění potomků protagonistů deklarací z konce třicátých let (Theobalda Czernina, Jaroslava Lobkowicze, Františka Kinského a Karla Schwarzenberga).

„Šlechta jako taková stále vyvolává četné a vášnivé diskuse. Proto je mým přáním, aby tento výstavní projekt a přednášky s ním spojené nejen připomenuly statečnost řady osobností pocházejících z aristokratického prostředí, ale především, aby poskytly plastický a neideologický pohled na citlivé téma v kontextu jedné z nejtěžších kapitol našich novodobých dějin,“ říká Zdeněk Hazdra, který tento projekt připravil společně s kolegyní Ditou Jelínkovou, historičkou působící rovněž na ÚSTR.