Největší protikomunistická organizace Světlana vznikla na Moravě
- Termín: Od 17. 11. 2021 do 09. 02. 2022
-
Místo konání: Uherské Hradiště
Statečnost, přesvědčení, velká kariéra, zklamání, zrada, tragédie. Co vlastně víme o odbojové organizaci Světlana a osudech jejích členů? Jeden z nejdůležitějších příběhů protikomunistické rezistence přiblíží rozsáhlá výstava Případ Světlana. Proměny obrazu třetího odboje, která bude zahájena symbolicky 17. listopadu 2021 v kině Hvězda v Uherském Hradišti. Výstava nabídne mimo jiné i ukázky z unikátního filmu natočeného v roce 1947 členy partyzánského oddílu Olga.
„Světlana byla významnou protikomunistickou organizací nejen svým velkým rozsahem, ale zejména snahou o systematickou činnost proti nastupující totalitě. Její členové – za války odbojáři proti nacismu a partyzáni – byli povětšinou komunisty, už v roce 1948 se ale vymezili vůči poměrům v novém režimu. Chtěli mít možnost rozhodovat o svých zájmech a ovlivňovat politické dění, se kterým nesouhlasili,“ vysvětluje historik Zdeněk Homola z Ústavu pro studium totalitních režimů, vedoucí autorského týmu výstavy.
„Hrdinové, teroristi, oběti – takto různorodě byli členové Světlany v minulosti označováni. Bezprostředně po konci války partyzáni vystupovali jako hrdinové, díky protirežimní činnosti se však v následujících letech jejich veřejný obraz úplně otočil. Během rozsáhlých soudních procesů na přelomu 40. a 50. let se o nich veřejnost dozvídala jako o nebezpečných teroristech spřáhnutých s nepřátelským Západem. V 60. letech se začalo mluvit o zločinech stalinismu a změnil se i pohled na členy Světlany, kteří začali být nahlíženi jako oběti,“ upozorňuje na proměny veřejného obrazu odbojářů spoluautor výstavy Jaroslav Pinkas z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Návštěvníci výstavy se seznámí nejen s osudy „Světlanářů“, ale také reprezentantů komunistické moci, dobovými archiváliemi i předměty. V původní velikosti výstava ukáže např. náčrt rozsáhlé organizační struktury Světlany, který vypracovala a používala StB.
Výstava měla premiéru v září 2017 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Na přelomu let 2018 a 2019 následovala repríza v Národním památníku na Vítkově v Praze.
Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek, Městskými kiny Uherské Hradiště a Městem Uherské Hradiště.
Ve foyer kina Hvězda na náměstí Míru v Uherském Hradišti bude výstava k vidění od 17. listopadu 2021 do 9. února 2022.
V příštích měsících výstavu doprovodí vzdělávací semináře pro učitele a učitelky dějepisu.
Autorský tým: Zdeněk Homola, Luboš Kokeš, Blanka Mouralová, Jaroslav Pinkas, Libor Svoboda, Martin Tichý