Zveme vás na seminář Nechanice 1947: Selská jízda, agrární strana a třetí republika

  • Termín: 22. 06. 2017, 17:00
  • Místo konání: Informační středisko Poslanecké sněmovny, Malostranské nám. 6/18, Praha 1 (v podloubí paláce Smiřických)

Ústav pro studium totalitních režimů a Parlamentní knihovna zvou na seminář Nechanice 1947: Selská jízda, agrární strana a třetí republika, který proběhne ve čtvrtek 22. června 2017 od 17 hodin v Informačním středisku Poslanecké sněmovny, Malostranské nám. 6/18, Praha 1 (v podloubí paláce Smiřických).

V létě 1947 se odehrála tzv. Nechanická aféra, během níž si KSČ vyzkoušela, kam až je možné proti nejednotné demokratické opozici zajít. Zákaz závodů Selských jízd v Nechanicích totiž od počátku provázelo svévolné jednání a ignorování právních předpisů ze strany bezpečnostních složek, ovládaných Noskovým ministerstvem vnitra.

Seminář bude sledovat jednak okolnosti pořádání závodů a zásahu proti nim, jednak podoby, jakými se Nechanická aféra promítla do života vesnické společnosti ve zbývajících měsících třetí republiky i v poúnorové době při prosazování kolektivizace venkova.

Hostem semináře bude pamětnice Růžena Jampílková, dcera někdejšího praporečníka Bradáčova sboru Selských jízd.

Moderují a přednáší historici Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Rokoský a Jiří Urban.

Videozáznam

Fotogalerie