Na Svaté hoře u Příbrami je k vidění výstava fotografií z obléhání Kyjeva v březnu 2022

  • Termín: Od 01. 02. 2023 do 30. 06. 2023
  • Místo konání: Římskokatolická farnost Svatá Hora Svatá Hora 591, Příbram II

Ve spolupráci s Římskokatolickou farností Svatá hora u Příbrami pořádáme reprízu výstavy Národního muzea dějin Ukrajiny za II. světové války Kyjev: Reportáž z jednoho dne – 8. března 2022. Výstava je k vidění v Mníšecké kapli. Otevřeno je denně.

Českou verzi připravil ÚSTR.

Během jediného únorového dne se hlavní město Ukrajiny Kyjev stalo bojištěm a symbolem současného boje Ukrajinců za svobodu a nezávislost. Národní muzeum dějin Ukrajiny za II. světové války, jehož původním posláním je dokumentace války, se pokusilo o zachování svědectví o jednom z dnů ruské invaze. I když se jedná o subjektivní pohled autora, díky fotografiím z obléhání Kyjeva lze získat představu, jak radikálně se během necelých dvou týdnů změnil život obyčejných obyvatel města.

Výstava vznikla ve spolupráci Národního muzea dějin Ukrajiny za II. světové války, Bezpečnostní služby Ukrajiny, Kyjevského městského úřadu a Ministerstva kultury a informační politiky Ukrajiny.

Autorka fotografií: Olena Šovkopljas

Autor původní ukrajinské verze: Jurij Savčuk, generální ředitel Národního muzea dějin Ukrajiny za II. světové války  www.warmuseum.kiev.ua