28. 3. / Umění a historická paměť ve veřejném prostoru (debata)

  • Termín: Od 28. 03. 2024, 19:00 do 28. 03. 2024, 21:00
  • Místo konání: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1

Zatímco 20. století bylo „zlatou dobou“ osazování a odstraňování pomníků, soch či pamětních desek, stejně jako přejmenovávání ulic a náměstí, naše současnost se vyznačuje tápáním ohledně inscenace historické paměti ve veřejném prostoru. V Česku se to týká především „kultury vzpomínání“ ve vztahu ke komunistické totalitě a sovětsko-ruské imperiální dominanci, ale platí to obecně. Jak by dnes mohla vypadat přítomnost paměťových stop ve veřejném prostoru vytvářených skrze kulturu a umění? Jaké dnes instalovat „pomníky“? A je to nějak důležité pro demokratický stát a sebevědomou občanskou společnost?

Hosty debaty za moderace historika a filozofa Petra Hlaváčka, ředitele Odboru výzkumu a vzdělávání ÚSTR, budou architektka Pavla Melková, sochař Krištof Kintera a ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Diskusní cyklus „CIRKUS ÚSTR“ si klade za cíl vnášet do veřejného prostoru témata z dějin 20. století reflektovaná z nových perspektiv. Název cyklu vyjadřuje nadsázku, nikoli zmatek: odkazuje na antický „circus“, amfiteátr okrouhlého tvaru, v němž mimo jiné probíhaly gladiátorské zápasy, a zároveň na kulatý stůl jako symbol rovnosti těch, kteří u něj sedí, diskutují a polemizují.