26. 9. / Skrytá církev a tajná svěcení (prezentace knihy)
- Termín: Od 26. 09. 2024, 17:00 do 26. 09. 2024, 21:00
-
Místo konání: Skautský institut, Staroměstské náměstí a Klášter dominikánů, Jalovcová 2110 00 Praha 1
Ve čtvrtek 26. září se v Klášteře dominikánů uskuteční veřejná prezentace nové knihy badatelky Evy Vybíralové s názvem Skrytá církev a tajná svěcení (vyd. Nakladatelství CDK a ÚSTR). Zajímavé povídání o tajném svěcení biskupů a kněží v Československu navíc ozvláštní divadelní hra společnosti Mikro-Teatro s názvem Co je v bytí, nelze odejmouti o životním příběhu tajně svěcené Ludmily Javorové. Divadelní představení začíná přesně v 17 hodin ve Skautském institutu Praha na Staroměstském náměstí a poté se návštěvníci mohou přesunout do dominikánského kláštera (vstup ul. Jalovcová 2) na tematickou debatu, která začíná v 19.30 hodin. Vstupné na obě akce je bezplatné a otevřené veřejnosti.
CO JE V BYTÍ, NELZE ODEJMOUTI
Veronika Všianská, Eva Lietavová a Ludmila Rousová napsaly divadelní hru „Co je v bytí, nelze odejmouti“ inspirovanou osudy představitelů skryté církve Koinótés Felixe M. Davídka a Ludmily Javorové. Pozoruhodnou bytovou hru pro jednu herečku, skvělou Hanu Jagošovou, mohou návštěvníci zhlédnout v Praze zcela mimořádně. „Inspirativní osudy žen, které nejsou slyšet, zpracováváme s divadlem neustále. Baví mě dávat takovým ženám hlas a považuji to za podstatné. O Ludmile Javorové, Felixi Davídkovi a brněnské skryté církvi Koinótés jsem se doslechla před několika lety. Je to součást naší lokální historie, ale málo se o ní ví,“ vysvětluje spoluautorka hry Veronika Všianská z divadla Mikro-Teatro.
DEBATA V DOMINIKÁNSKÉ 8 v 19.30 hodin
Panelovou debatu k tématu tajných svěcení v Československu v době komunismu bude moderovat Filip Boháč OP. Jako hosté vystoupí Milan Beran (tajně svěcený kněz), Pavel Kuneš (římskokatolický kněz a publicista) a Eva Vybíralová (ÚSTR). Účelem setkání je představit nejen téma jako takové, ale zamyslet se nad tím, co může přinést pro reflexi o formách přítomnosti a působení církve v současnosti.
„V době komunistického pronásledování zažívali lidé v tzv. skryté církvi opravdu těžké chvíle a vystavovali se nebezpečí postihů i věznění v přesvědčení, že pracují ve prospěch církve. O to větším zklamáním pro ně byly potíže, na které naráželi v době nově nabyté svobody ze strany oficiálních představitelů církve, od místních biskupů až po nejvyšší vatikánské představitele. Mocenský tlak na ‚přesvěcování‘ pro ně byl ponižující a mnohé z nich odradil od veřejné služby. Vnímaní autority v církvi, pojetí kněžské služby či pastorační přístupy jsou oblasti, ve kterých je zkušenost skryté církve stále aktuální a v debatě v Dominikánské 8 se jim budeme věnovat,“ říká ředitel platformy Benedikt Mohelník OP.