KONFERENCE: Ruská hybridní válka – den první

Včera 16. listopadu byla v Praze slavnostně zahájena třídenní mezinárodní konference Ruská hybridní válka proti demokratickému světu. Výzva pro evropskou politiku paměti. Jedním z jejích hlavních pořadatelů je i Ústav pro studium totalitních režimů. Úvodního galavečeru se v reprezentačních prostorách Lichtenštejnského paláce zúčastnila celá řada významných hostů v čele s předsedou Senátu ČR panem Milošem Vystrčilem nebo národní lídryní Běloruska Svjatlanou Cichanouskou. Ta ve svém projevu podotkla, že běloruský režim a běloruský lid by se neměli zaměňovat. Většina Bělorusů podle ní nesouhlasí s ruskou válkou proti Ukrajině, ale naopak mnozí z nich Ukrajincům pomohli i přes hrozbu uvěznění. Osud Ukrajiny a Běloruska podle političky nelze oddělit. „Nemůže existovat svobodné Bělorusko bez svobodné Ukrajiny,“ uvedla.

Ještě před projevy proběhlo v prostorách Lichtenštejnského paláce zasedání členských institucí a organizací Platformy evropské paměti a svědomí, na němž se projednaly především dvě záležitosti. Za prvé se hlasovalo o znovupřijetí Ústavu pro studium totalitních režimů do členské základny Platformy. Skončilo jednomyslně pro a naše instituce je tak opět její součástí. „Jsem velice rád, že Ústav pro studium totalitních režimů se vrátil do řad Platformy evropské paměti a svědomí, kterou před 11 lety pomáhal spoluzakládat. Nejedná se pouze o deklarativní záležitost, ale Platforma sdružuje desítky vědeckých institucí z celého světa a toho jsme teď a do budoucna součástí,“ uvedl při této příležitosti ředitel docent Ladislav Kudrna.

V druhém bodě jednání členů Platformy se hlasovalo o udělení Ceny Platformy za rok 2021 pro ruskou organizaci Memorial International. „Loni jsme se během výroční konference Platformy dozvěděli o plánech na likvidaci organizace Memorial. Ostře jsme proti tomu protestovali, protože jsme věděli, jaké úspěchy a práci jejich lidé odvedli. Memorial byl proto nominován na Cenu Platformy. Dnes je zřejmé, že umlčení Memorialu bylo jedním z přípravných kroků nejen k válce, ale také ke zločinům proti lidskosti,“ uvedl zástupce Platformy Paweł Ukielski, ředitel Muzea povstání ve Varšavě při slavnostním předání ceny Borisi Belenkinovi, členu rady Memorialu. Ten ve své řeči připomněl dlouhodobou práci organizace a její současný zákaz. Řekl, že členové společnosti jsou nyní pronásledováni a organizaci hrozí pokuty a žaloby. „Navzdory všem překážkám naše práce pokračuje. Výsledky naší práce nikdy nepřestanou existovat,“ dodal Belenkin.


Konference dnes pokračuje druhým dnem ve třech diskuzních panelech. Na úvod konferenci pozdraví premiér vlády ČR Petr Fiala a litevský prezident Gitanas Nausėda.

Připravil MARTIN VACEK

Foto Majda Slámová / Úřad vlády