23. srpna si připomínáme Evropský den památky obětí totalitních režimů

Datum 23. srpna bylo vybráno symbolicky – 23. srpna 1939 totiž nacistické Německo a Sovětský svaz podepsaly smlouvu, která otevřela cestu ke 2. světové válce a jejím tragickým následkům. Evropská síť Paměť a solidarita (ENRS) připomíná význam těchto událostí mezinárodní konferencí Pact of War, která se koná v polském Gdaňsku ve dnech 23. a 24. srpna 2019.

Evropský den památky obětí totalitních režimů byl vyhlášen Evropským parlamentem 23. září 2008. Jeho záměrem je uctít památku obětí hromadných deportací a vyhlazování a také upevnit demokracii a posílit mír v Evropě. Poprvé byl tento den připomínán roku 2011 ve Varšavě. Tehdy byla podepsána Varšavská deklarace, jejíž signatáři upozornili na nezbytnost udržet v Evropě povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy. Vyzvali také Evropskou unii, aby zkoumala a shromažďovala dokumentaci, která s těmito zločiny souvisí. V následujících letech se pietní připomínky konaly v Maďarsku, Litvě, Lotyšku a Estonsku za účastí ministrů spravedlnosti ze států EU.

Uctít památku obětí totalitních režimů lze také připnutím odznáčku či nálepky, které ENRS distribuuje. Máte-li o odznáček nebo nálepku zájem, napište na email darja.cablova@ustrcr.cz