Zemřel generál Miroslav Kácha, legenda protikomunistického odboje

Fotografie genmjr. Miroslava Káchy při otevření jedné z výstav Ústavu pro studium totalitních režimů v roce 2008

Praha 7. dubna 2010 – Dne 6. dubna 2010 po třídenním pobytu v nemocnici zemřel generálmajor Miroslav Kácha (87).

„Generál Kácha patřil k nejvýznamnějším žijícím představitelům protikomunistického odboje v Československu. Pokud by lidí jako on bylo v naší zemi více, komunisté by těžko svůj režim obhájili“ uvedl ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes.

„Generál Kácha se do odboje zapojil ihned po únoru 1948 - stejně jako během druhé světové války,“ uvedl Pernes. Skupina však byla prozrazena a v květnu roku 1949 byl Miroslav Kácha zatčen. „Co by armádní důstojník opakovaně prošel nelidskými výslechy vojenských zpravodajců v tzv. „domečku“ na Hradčanech,“ dodal.

V září 1949 byl Miroslav Kácha za vyzvědačství a velezradu odsouzen k trestu smrti, který byl později změněn na doživotí. Po věznění na Pankráci, Borech, v Opavě a Leopoldově se dočkal amnestie v roce 1960. Podle Pernese se mučení a 11 let věznění natrvalo podepsaly na jeho zdraví.

„Po propuštění se Státní bezpečnost neúspěšně snažila Káchu získat ke spolupráci, protože věděla jaký má mezi politickými vězni kredit. V Archivu bezpečnostních složek existuje svazek vedený na Káchu od roku 1959“ upozornil Pernes. Zároveň dodal, že v roce 2001 se generál Kácha zúčastnil procesu s jedním ze strůjců čistek a poprav v poválečné armádě – s pplk. JUDr. Karlem Vašem, který dosud žije v Praze.

Genmjr. Kácha v rozhovoru před svou smrtí mimo jiné řekl dokumentaristům z občanského sdružení Post Bellum: „U nás mluvit o spravedlnosti, tak to je asi jako mluvit s prostitutkou o nevinnosti nebo s vrahem o čistém svědomí. Česká spravedlnost? Každý si může oprávněně uplivnout.“

„Nositel Řádu bílého lva a řady dalších vyznamenání generálmajor Miroslav Kácha zůstal společensky aktivní až do posledních dní svého života. Usiloval o posílení české demokracie a skutečné potrestání zločinů komunismu, které v Česku dosud neproběhlo,“ vyzdvihl jeho mimořádné zásluhy Jiří Pernes. „Je to spíše český společenský standard odsuzovat povrchně komunismus, ale odsoudit konkrétní zločince, to naše společnost nedokáže,“ komentoval Káchovy aktivity Pernes.

„Doufejme, že ti, co přijdou po nás, nebudou tak hloupí, jako jsme byli my, a že budou postupovat razantně, spravedlivě, že se nenechají opít rohlíkem a že budou vždycky stát na svým a že si zachovají čisté svědomí a že budou mít smysl pro čest a spravedlnost,“ uvedl Kácha v jednom z posledních rozhovorů.

Více informací, fotografie a záznam rozhovoru s generálem Káchou naleznete na portálu Paměť národa, který je společným projektem Ústavu pro studium totalitních režimů, Českého rozhlasu a občanského sdružení Post Bellum.

Jiří Reichl, tiskový mluvčí
gsm: +420 725 787 524