Paměť a dějiny 4/2014
Čtvrté číslo osmého ročníku revue Paměť a dějiny přináší opět různorodou směs pohledů na naši nedávnou historii. 25 let od pádu komunistického režimu v Československu reflektují studie Poslední dny generálního tajemníka ÚV KSČ o neslavném konci tehdejšího stranického vůdce Miloše Jakeše a text o Federálním ministerstvu vnitra ve zlomovém roce 1989. Stať Davida Svobody Loučení bez dojetí popisuje situaci na Podkarpatské Rusi na sklonku roku 1938 a v prvním čtvrtletí roku 1939, která vyústila v konec česko-ukrajinského soužití. Článek První transporty evropských Židů v dějinách holocaustu pak připomíná 75. výročí odjezdu více než pěti tisíc Židů z Ostravy, Vídně a Katovic do koncentračního tábora v Nisku nad Sanem na východě Generálního gouvernementu. Blok „válečných“ textů pokračuje životopisnou črtou Mýtus Koslowski o jednom z nejschopnějších příslušníků brněnské řídící úřadovny Gestapa, příspěvkem Rudolf a Humprecht Czerninové z Chudenic o represích české šlechty za nacistické okupace a uzavírají ho dokumenty Z (ne)známé korespondence ukazující proměny vztahu zpravodajského důstojníka plukovníka Františka Moravce a prezidenta Edvarda Beneše v letech 1939 až 1945. Poválečného období se pak týkají texty o sledování bývalého ministra národní obrany Františka Machníka a jeho přátel agenty OBZ a o činnosti Mezinárodní federace svobodných novinářů v exilu během studené války. Opět nechybí zprávy (např. o aktivitách Ústavu k výročí 17. listopadu), informace o zajímavých konferencích, výstavách, recenze knih a také anketa o připravovaném památníku Jana Palacha.
Editorial
Obsah
Studie a články
- Pavel Žáček: Poslední dny generálního tajemníka ÚV KSČ. Miloš Jakeš po 17. listopadu 1989
- David Svoboda: Loučení bez dojetí. Češi a ukrajinská autonomie na Podkarpatské Rusi za druhé republiky
- Miloš Hořejš: Rudolf a Humprecht Czerninové z Chudenic. Oběti heydrichiády z řad české šlechty
- Lukáš Kopecký: „Tito důstojníci jsou dodnes zavázáni mu vděčností…“ Sledování bývalého ministra Františka Machníka a jeho přátel agenty OBZ za třetí republiky
Struktury moci
Dokumenty
Pro totalitu
Proti totalitě
Příběh 20. století
V paměti
Fórum
- Ladislav Kudrna: Válka a zabíjení. Zamyšlení nad knihou Vojáci. Protokoly o boji, zabíjení a umírání
- David Klimeš: Fotografie jako svědectví. Rozdílné přístupy k umělecké reflexi perzekvovaných z doby komunismu
Anketa
Výstavy a konference
- Adam Zítek: Muzeum poznaňského povstání
- Prokop Tomek: Evropské centrum Solidarity v Gdaňsku
- Jiří Plachý, Prokop Tomek: Podkarpatská Rus v rámci Československa. Mezinárodní vědecká konference, Praha a Užhorod
- Jiří Plachý: Milena Jesenská – biografie, historie, vzpomínky. Česko-německá konference, Praha
Aktuality
Recenze
- Jan Hanzlík: Ivana DENČEVOVÁ – Michal STEHLÍK a kol. Fenomén Karel Kryl, Radioservis, Praha 2014, 158 s.
- Jan Machala: Christoph Kreutzmüller – Julia Werner. Fixiert. Fotografische Quellen zur Verfolgung und Ermordung der Juden in Europa. Eine pädagogische Handreichung. (Zaznamenáno. Fotografické prameny k pronásledování a vraždění Židů v Evropě. Pedagogická příručka). Hentrich & Hentrich, Berlin 2012, 61 s.
- Petr Placák: Pierre MILZA. Mussolini. Volvox Globator, Praha 2013, 950 s.