PAMĚŤ A DĚJINY: Odchody a návraty pilota a herečky


Novomanželé Kasalovi. Snímek z dokumentárního filmu Zapomenutá hvězda Helena Bušová (repro Česká televize 2017)

Komunistický totalitní režim v Československu dokázal za roky své existence pokřivit, zničit či jinak negativně ovlivnit spoustu lidských životů. Jak do tohoto zapadá příběh manželů Kasalových – Karla, někdejšího pilota RAF a Heleny, rozené Bušové, herečky, která si zahrála mezi válkami například ve filmu dvojice V+W, se snaží přiblížit studie Dušana Segeše v aktuálním vydání historické revue Paměť a dějiny 4/2022.

Po smrti J. V. Stalina stranicko-státní špička v ČSR předstírá, že má také ona zájem odstranit negativní důsledky „kultu osobnosti“. V květnu 1955 prezident Zápotocký vyhlašuje amnestii, jež míří především na „ilegální“ uprchlíky, kteří po únorovém převratu utekli na Západ. Masivní kampaň státní propagandy láká zpět československé občany, údajně oklamané příslibem lepšího života na Západě. Současně pokračuje boj zpravodajských služeb proti organizacím exilu, v jejichž čele stojí především Rádio Svobodná Evropa (RFE). Jak Karel Kasal, tak jeho manželka Helena po odchodu do exilu v roce 1948 našli v RFE uplatnění a nebyli zde spokojeni. Navíc se netajili úmyslem se vrátit do vlasti. Stali se tak vhodným nástrojem a prostředkem pro propagandu zdejšího režimu. Do vlasti se skutečně v roce 1956 vrátili (dokonce dvakrát) a zapojili se do propagandistické kampaně proti RFE a za návrat emigrantů. Jenže, přece jen si nechali otevřená zadní vrátka, a tak skončili opět v emigraci. Tam se už cejchu zrádců nikdy nezbavili. A odvrátilo se od nich nakonec i (komunistické) Československo. Helena v osmdesátých letech pak marně usilovala o to, aby „doma“ mohla zemřít.

Příběh manželů Kasalových v kontextu zpravodajských her o Rádio Svobodná Evropa a kampaně za návrat politických emigrantů v padesátých letech přináší pod názvem Odchody a návraty pilota a herečky aktuální vydání časopisu Paměť a dějiny, který je k dostání u vybraných knihkupců nebo na kosmas.cz.


Karel Kasal (první zleva) od ledna 1946 působil u Leteckého pluku 2 (foto: M. Vích) / Vpravo Kasal jako letec 312. perutě v roce 1942 (foto archiv Jiřího Rajlicha)

Vlevo Helena Bušová v Kanadě v šedesátých letech (repro Česká televize 2017) / Vpravo Bušová s Janem Werichem ve filmu Hej-rup z roku 1934 (foto NFA)

Připravil MARTIN VACEK

Repro z časopisu Paměť a dějiny 2022/4