Vojna, unikátní památník utrpení politických vězňů u Příbrami


(25. 8. 2023) – Prázdninový čas tráví každý podle svého. Patříte-li mezi ty aktivnější, kteří si v rámci svých dovolených chtějí nejen odpočinout, ale i poznat nová místa, získat nové vědomosti a objevit doposud nepoznané skutečnosti, pak by vám mohl přijít vhod další náš tip na (nejen rodinný) výlet. Zveme vás do Památník Vojna u Příbrami, který je jedním z nejzachovalejších komunistických lágrů ve střední Evropě. Z Prahy sem dojedete za necelou hodinu a návštěva je to mimořádně působivá.

Lágr Vojna u obce Lešetice

Někdejší lágr Vojna se nachází jen několik kilometrů za Příbramí, v lesích u obce Lešetice. Vznikl těsně po válce jako internační tábor pro německé válečné zajatce. Ty po odsunu a komunistickém převratu nahradili političtí odpůrci nového režimu. Postupně zde vznikl největší tábor nucených prací v oblasti uranu v Československu, kde pobývaly v jednu chvíli (1959) bezmála dvě tisícovky vězňů. Mezi „slavné“ obyvatele tábora patřili například spisovatel Jiří Stránský, generál Rudolf Pernický či tajemník Jana Masaryka Antonín Sum.

Totalitní režim přitom na Vojnu vedle skutečných i domnělých politických odpůrců posílal také kriminálníky a kolaboranty s nacistickým režimem, které navíc často umísťoval na pozice kápů. Úkolem všech bylo ve dvou přilehlých štolách těžit uran, strategickou surovinu, o kterou měl – zejména kvůli jaderným zbraním – eminentní zájem Sovětský svaz. Do SSSR nakonec bylo odvezeno 98 000 tun uranové rudy. Vězni se také podíleli na výstavbě nové části města Příbrami.

Touha po svobodě vedla mnohé z vězňů k organizování pokusů o útěk, vesměs neúspěšných. Docházelo i k protestním akcím, známá je například hladovka z července 1955, která skončila 11 rozsudky za velezradu a pobuřování s tresty v rozmezí od čtyř do dvanácti let. Korunním svědkem při vyšetřování tohoto případu se stal retribuční vězeň Pampl, za okupace příslušník nacistické zpravodajské služby Sicherheitsdienst, který organizátory akce z řad politických vězňů prozradil Státní bezpečnosti. Po pěti letech se dostal za vzorné chování na svobodu, naopak poslední z iniciátorů hladovky byl na svobodu propuštěn až na amnestii v roce 1968, sedm let po zrušení tábora.


Působivá expozice včetně vyhlídkové věže

Areál tábora po zrušení lágru v roce 1961 využívala až do roku 2000 armáda. Do současnosti se zachovalo šestnáct objektů někdejšího vězeňského lágru. Návštěvníci se tak mohou podívat například do budovy velitelství tábora, korekce, ošetřovny, bunkru a dalších budov, kde jsou připraveny historické expozice seznamující návštěvníky s historií a praxí pracovního tábora. Působivou atmosféru někdejšího pracovního lágru v současnosti dokreslují ostnaté dráty a strážní věže (špačkárny) kolem celého areálu.

Takzvaný bunkr přitom velice sugestivně popsal pro Paměť národa Miroslav Hrubý, který zde byl několik let vězněn. „Bunkr, to bylo takové betonové podzemní (zařízení)… nízký to bylo, člověk se tam nemohl ani postavit. Mě tam hodili na podzim, takže tam byla zima, bez deky, beze všeho, jen v kabátě, ve kterým jsem byl zkroucenej. To byl ten obyčejnej muklovskej (kabát), který jsem si dal přes hlavu takhle a dejchal jsem. Já jsem nesměl usnout, já jsem říkal, že když tady usnu, tak už se zimou neprobudím. Jednou za čtyři dny, se tam podívali a nosili trošku kafe a krajíček chleba tmavýho. To trvalo čtrnáct dní,” vzpomínal Hrubý.

Areálu, který je od roku 2001 kulturní památkou, v současnosti dominuje vyhlídková věž, jež sice nepatří mezi původní stavby, ale zato nabízí přehledný výhled na celý bývalý tábor. Při návštěvě Vojny si kromě historických budov můžete prohlédnout také sochu Vzestup od Jiřího Sozanského, galerii ORBIS PICTUS: Evropa s „nekonečným“ plátnem vytvořeným dvaceti malíři z celé Evropy, dochovaný panel slavné Berlínské zdi či plastiku Zoufalství od Vladimíra Palečka. Prohlédnout si také můžete expozici o těžbě uranu v Československu a během letních měsíců se lze navíc i svézt důlním vláčkem.

Jak se sem dostanete

Památník Vojna se nachází přibližně osm kilometrů od Příbrami. Z Příbrami se sem dostanete po silnici 1. třídy č. 66 (směr Milín), u obce Lešetice odbočíte vpravo na místní komunikaci směrem do Lešetic. Od Prahy a Strakonic sem přijedete po silnici 1. třídy č. 4, přičemž u obce Milín odbočíte na silnici 1. třídy č. 66 směrem na Příbram a u obce Lešetice odbočíte vlevo na místní komunikaci směrem do Lešetic. Památník Vojna se nachází asi čtyři km od odbočky ze silnice č. 4. Pro veřejnost je památník přístupný nyní v prázdninovém čase každý den mimo pondělí mezi 9-18. Hodinou, když poslední prohlídka začíná v 17 hodin, do vybraných expozic v 17:30 h. Většina areálu je bezbariérová.

Připravil JAKUB ŠAFRÁNEK

Foto autor a Hornické muzeum Příbram
Související: