ÚMRTÍ: Profesor Felix Kolmer (100)


Foto Lukáš Žentel pro Paměť národa

Dnes ve věku 100 let zemřel profesor Felix Kolmer, celoživotní nadšený skaut, vědec a muž, který přežil několik koncentračních táborů. Narodil se 3. května 1922 do rodiny italského legionáře a obchodníka s elektrotechnikou. O své budoucnosti měl prý tak jasno odmalička, věděl, že chce být elektroinženýrem. Po otcově smrti v roce 1932 pobýval často u strýce v Rakousku, také tehdy, kdy zemi obsadili nacisté. V důsledku protižidovských represí se stal truhlářským učněm. V listopadu 1941 jako člen tzv. Aufbaukommanda putoval do Terezína, kde pracoval při zakládání ghetta, později byl svědkem hrůz odehrávajících se v Malé pevnosti a stal se členem tamního podzemního hnutí. V Terezíně mu v roce 1941 umřela maminka. Členové prvního pracovního transportu měli možnost zapsat si do osobní karty blízké osoby, které byly dočasně chráněny před transportem na Východ. Kolmer si tam zapsal i slečnu Lianu Forgáčovou, kterou znal od čtyř let. S Lianou se pak 14. června 1944 v ghettu „oženil“, válku přežila. V říjnu 1944 byl transportován do Osvětimi, kuriózním způsobem však unikl do tábora Friedland, kde se dočkal konce války.


S otcem a dědou v Rakovníku (1928) / Svatba s Lianou Forgáčovou (1945) / Převzetí inženýrského diplomu (1949) / Po převzetí vyznamenání za činnost v procesu odškodňování vězňů  koncentračních táborů (2007) / Foto archiv se svolením Paměť národa

Po válce mohl konečně studovat a postupně se stal světově uznávanou kapacitou v oboru akustiky. Je jedním z průkopníků tohoto oboru u nás, působil i jako pedagog a je autorem a spoluautorem mnoha publikací. Prof. Ing. Felix Kolmer, DrSc., neúnavně do poslední chvíle rovněž spolupracoval na procesu odškodňování obětí nacistického teroru (k tématu více zde https://1url.cz/GrN0J). Za tuto i svoji odbornou činnost dostal několik vyznamenání a ocenění. Čest jeho památce!