UDÁLOST: Uctění památky českých lidí v Pražském povstání
(5. 5. 2023) – Právě dnes 5. května před 78 lety zazněla ve 12.30 hodin z rozhlasového éteru výzva k Čechům, aby povstali proti německým okupantům. Nejen o rozhlas a celou Prahu, ale o zbylé Československo se pak bojovalo následující čtyři dny. Pro konečnou svobodu v těchto bojích padlo několik tisíc lidí. Jejich památku dodnes připomínají desítky pamětních desek a pomníků po celé vlasti.
Hlavní připomínka hrdinství těchto, většinou obyčejných, lidí se každoročně odehrává 5. května právě před budovou Českého rozhlasu, a právě v oněch 12.30 hodin. Konkrétně v bojích o rozhlas padlo 170 lidí a jejich hrdinství je třeba si neustále připomínat. Jak v projevu uvedl předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil: „Pražské povstání a boj o Český rozhlas je zprávou o hrdinství předků, výzvou k ochraně svobodných a nezávislých médií i varováním, co všechno se může stát při ustupování diktátorům nebo při jejich tolerování. Pokud ho nebudeme poslouchat, pokud si to nebudeme schopni uvědomit, potom se může stát, že diktátorovi ustoupíme až tak daleko, že potom to bude stát oběti i nás samotných nebo nám blízkých.“ Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová pak v projevu připomněla komunistické represe vůči povstalcům proti nacistické okupaci z května 1945. Komunistický režim po převzetí moci odsoudil velitele povstání generála Karla Kutlvašra k doživotnímu vězení a perzekvováni byli i další představitelé povstalců.
Kladení věnců k rozhlasové budově na Vinohradské třídě se zúčastnily desítky lidí včetně pamětníků. Mezi těmi, kteří za nás všechny uctili památku padlých obránců rozhlasu, byli i tentokrát zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů v čele s ředitelem Ladislavem Kudrnou a 1. náměstkem Kamilem Nedvědickým. Čest památce padlých.
Zpracoval MARTIN VACEK