U příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu jsme 22. června v Prostějově uctili památku živnostníka Aloise Kalábka
U příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu jsme v Prostějově dne 22. června ve 13:00 uctili památku živnostníka Aloise Kalábka. V rámci projektu Poslední adresa má nyní na domě svého posledního bydliště ve Svatoplukově ulici v Prostějově pamětní tabulku živnostník Alois Kalábek, který byl umučen svými vězniteli po pokusu o opuštění republiky, jež ho po roce 1948 připravila o majetek i budoucnost.
O osudu zavražděného Kalábka na místě pietní akce promluvil historik Ústavu pro studium totalitních režimů Martin Tichý a prostějovský badatel Ivan Čech, který se osudu Aloise Kalábka a jeho rodiny mnoho let věnuje.
Příběh živnostníka Aloise Kalábka začal už za první republiky, kdy byl jedním z prodavačů vyhlášeného železářství u Zahradníků na Pernštýnském náměstí v Prostějově. Časem se Kalábkovi podařilo osamostatnit. „Dařilo se mu až do února 1948, kdy komunisté rázně zamávali nejen se všemi živnostníky. Kalábkovi znárodnili jeho obchod už v lednu roku 1949. On sám dostal místo ve znárodněné firmě Kovomat a dojížděl do tehdejšího Gottwaldova,“ přibližuje Ivan Čech.
V listopadu roku 1949 se Alois Kalábek odhodlal k překročení státní hranice s Rakouskem, kam se nedlouho předtím podařilo uprchnout jeho synovi Jiřímu, který se se rozhodl pro odchod do zahraničí poté, co odmaturoval s vyznamenáním na prostějovské obchodní akademii, avšak nedostal doporučení ke studiu na žádné vysoké škole v Československu. Alois Kalábek byl při pokusu o překročení státní hranice v katastru obce Hnátice na Znojemsku zatčen a umístěn do vyšetřovací vazby prostějovské věznice, kde se stal obětí brutality vězeňských dozorců.
Nenápadné tabulky připomínají osudy často zapomenutých obětí komunistického režimu, které byly po vykonstruovaných procesech popraveny nebo zemřely ve vazbě či vězení. Mottem je: Jedno jméno, jeden život, jedna tabulka. Projekt Poslední adresa je inspirován německým památníkem obětí holokaustu a jeho Kameny zmizelých, které připomínají oběti holokaustu.
Poslední adresa připomíná konkrétní lidi, již zemřeli v důsledku represí komunistického režimu – byli popraveni či zahynuli ve věznicích a táborech. Na místo jejich posledního bydliště je instalována kovová pamětní tabulka. První tabulky byly umístěny v červnu 2017. V současné době najdete tabulky Poslední adresy kromě České republiky také v Rusku, Moldavsku, Gruzii, na Ukrajině a v Německu. Iniciovat umístění tabulky může kdokoliv – příbuzní, obyvatelé domu nebo třeba studenti, kteří se osudy perzekvovaných zabývají v hodinách historie.
Projekt Poslední adresa v České republice zaštiťuje Ústav pro studium totalitních režimů.
Pro více informací kontaktujte vedoucí projektu Poslední adresa Mgr. Editu Jirákovou, Ph.D.: tel. +420 604 123 798, email: edita.jirakova@ustrcr.cz
Fotogalerie
Mediální ohlasy
Alois Kalábek má v Prostějově pamětní desku – 23. června 2022, Prostějovské novinky
Poslední adresa – Alois Kalábek – 22. června 2022, Český rozhlas Olomouc
V Prostějově instalovali pamětní tabulku připomínající zavražděného živnostníka – 14. července 2022, Prostějovský deník