PŘÍBĚH: Písničkář Charlie Soukup dosáhl rehabilitace

Okresní soud Praha-západ včera rozhodl, že undergroundový písničkář Karel Charlie Soukup (71) byl v roce 1976 v případu kolem skupiny Plastic People perzekvován a že jeho tehdejší vazba proběhla nezákonně. „Sice ještě musí proběhnout nějaké papírování, ale de facto velice konkrétně dnes proběhla moje rehabilitace,“ uvedl pro náš web písničkář Soukup. Ten ve vazbě za texty svých písní strávil šest měsíců. Rok nato podepsal Chartu 77, v roce 1980 se stal členem kolektivu mluvčích Charty 77, ale krátce na to byl za svoje texty opět stíhán, a nakonec odsouzen na 10 měsíců do vězení. Později byl v rámci známé akce Asanace donucen opustit Československo. Zpátky z emigrace se písničkář natrvalo vrátil v roce 2019 a nyní chce u soudu prokázat, že jeho perzekuce komunistickým režimem byla nezákonná. „Boží mlýny melou jistě, ale dost pomalu,“ přivítal lakonicky rozhodnutí soudu badatel a bývalý disident František Čuňas Stárek, který sám v komunistickém vězení strávil několik let.

  
Za „svobodu projevu“ byl Soukup vězněn a nakonec přinucen k emigraci, na pravém snímku zvěčněn v revue Vokno číslo 4 po svém propuštění z komunistického vězení (foto archiv Guerilla a repro Vokno)

Charliemu Soukupovi při jednání s úřady pomáhá jeho přítel Vladimír Košárek, v undergroundovém prostředí známý jako Vejška. Požádali jsme ho o odpovědi na otázky okolo tohoto řízení i následujících úkonů.

Jak soud ve věci rehabilitace pana Soukupa rozhodl?

Státní zástupkyně se plně ztotožnila se zněním podkladových materiálů a souhlasila s návrhem na celkovou rehabilitaci. Jednalo se o případ šestiměsíčního vazebního věznění v takzvaném procesu s Plastiky, v němž Soukupova vazba skončila bez rozsudku a on byl následně propuštěn. Za těch šest měsíců je soudním rozhodnutím nyní plně rehabilitován. Co bylo v této souvislosti velmi cenné, že soudkyně ve své řeči a v odůvodnění svého rozhodnutí zasadila případ tohoto jednotlivce do celého kontextu tehdejší – doslova řekla – nezákonné a brutální perzekuce celého českého undergroundu, kdy byly používány kriminální paragrafy pro úplně jiný druh činnosti. V podstatě odbojové.

Co konkrétně to pro pana Soukupa znamená?

To, že byl souzen nezákonně a je v této věci zcela rehabilitován. Na základě tohoto rozsudku už bude jeho právní zástupce JUDr. Lubomír Müller konat další kroky ve vztahu k případnému odškodnění, potažmo důchodu, který má Charlie vyměřený v tuto chvíli ve výši asi 3500 korun, což je, s ohledem na to, že je účastník třetího odboje, opravdu směšné. Měly by se tím tedy dát do pohybu důležité věci, které je v současném právním systému České republiky pro tyto lidi složité vybojovat.

Gratulujeme k malému vítězství, ale boj za Soukupovu úplnou rehabilitaci tím ještě nekončí…

Ano, ve hře je ještě jeden případ, kdy si Charlie odseděl 10 měsíců natvrdo v libkovickém vězení víceméně za stejné paragrafy, což ale bude řešit jiný soud – krajský v Ústí nad Labem. V této věci už byly podány návrhy a nyní je na ministerstvu spravedlnosti, aby se k tomu vyjádřilo a celá věc byla posunuta k soudu. Zrovna minulý týden jsme z ministerstva obdrželi dopis, že se bude v této věci konat.

Přesné datum tohoto soudu tedy ještě není stanoveno?

Přesné datum ještě neexistuje, ale v této souvislosti se stala paradoxní věc, jelikož na původní podání nám bylo z ministerstva spravedlnosti sděleno, že spisový materiál k této věci byl skartován někdy v roce 2018, a tudíž pan ministr celou věc odložil. Soukupův právní zástupce JUDr. Lubomír Müller proto musel zajistit nové podklady, hlavně prostřednictvím knihovny Libri prohibiti, která je má, a znovu je na ministerstvo spravedlnosti k tomuto případu zaslal. Nyní na definitivní rozhodnutí čekáme.

Tak, jako Charlie Soukup, jsou v tomto státě dodnes postiženi mnozí další účastníci třetího odboje…

Ano, bohužel, nějakou spravedlnost si musí každý sám tvrdě vybojovat. Soukup se vrátil do vlasti z mnohaleté emigrace v roce 2019 a zažádal v České republice o důchod. Vycházet se při tom má ze zákona číslo 262 o účastnících třetího odboje, tito lidé mají získat průměrný důchod. Ovšem, když Charliemu přišel výměr, bylo na něm směšných 2700 korun. Od té doby sice proběhla valorizace, nicméně částka se tím příliš nenavýšila. Současnou částku okolo 3500 Kč považujeme pro člena kolektivu mluvčích Charty 77, významného disidenta a člověka, který si za svobodu projevu odseděl dohromady 16 měsíců opravdu za potupnou a dehonestující. Proto se spustily všechny tyhle mechanismy, aby se i prostřednictvím jeho případu poukázalo na to, že zatímco bývalí komunističtí pohlaváři a estébáci, kteří je týrali, mají desetitisícové důchody, tak tihle lidé, jejich oběti, i po 30 letech po změně systému živoří.

Držíme palce a děkujeme za rozhovor.


Charlie Soukup našel zpátky své přátele – vlevo Vladimír „Vejška“ Košárek, vpravo vydavatel Vladimír „Lábus“ Drápal / Na snímku vpravo Charlie Soukup přebírá za statečné občanské postoje v době komunistické diktatury Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů (foto archiv Guerilla a Senát ČR)

Připravil MARTIN VACEK