Před 80 lety došlo k vylodění Spojenců v Normandii

(6. 6. 2024) – Přesně před osmdesáti lety došlo k největší námořní invazi v dějinách. Nastal takzvaný Den D, při němž se současně na plážích Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword v rámci Operace Overlord vylodily spojenecké armády v síle 160 tisíc vojáků. Vylodění v Normandii se účastnilo téměř 5000 vyloďovacích a útočných plavidel, 289 doprovodných plavidel a 277 minolovek.

Do konce června se do bojů na znovuotevřené západní frontě zapojilo 875 000 vojáků. A to včetně Čechoslováků. Na vylodění se podíleli například českoslovenští letci z královského letectva RAF, kteří chránili invazní jednotky ze vzduchu. Týdny předtím bombardovali důležité cíle. Bohužel při invazi i umírali. Nejspíš prvním československým vojákem, který padl během invaze v Normandii, byl pilot Miroslav Moravec z 310. stíhací perutě, který nepřežil havárii po startu svého spitfiru 7. června 1944. Byl z rodiny Moravcových z pražského Žižkova, která se významně podílela na přípravách atentátu na Reinharda Heydricha. V té době již nikdo z rodiny nežil – matka Marie při zatýkání zvolila sebevraždu, otce Aloise a bratra Vlastimila popravili nacisté v Mauthausenu 24. října 1942.

V pozemních jednotkách se na invazi z vojáků československé zahraniční armády podíleli někteří důstojníci, kteří byli na stážích u britské armády. Pravděpodobně vůbec prvním byl kapitán Pravoslav Kubišta, který se vylodil na pláži Sword už 7. června 1944 ráno. Přesný počet Čechoslováků, kteří se podíleli na vylodění v Normandii, ale známý není. Ve spojeneckých armádách totiž sloužili například i krajané žijící v zahraničí a o nich přesné informace scházejí.

Zpracoval MARTIN VACEK

Foto Wikipedia / volné dílo