Poslední adresa v Jihlavě připomněla 70. výročí jednoho z největších politických procesů na Moravě
Třiadvacet členů odbojové organizace bylo před 70 lety souzeno v jednom z největších politických procesů na Moravě. Požadovali svobodné volby, propuštění politických vězňů a vyráběli a rozšiřovali protistátní letáky. Někteří z nich byli popraveni nebo zemřeli ve vězení. Projekt Poslední adresa spolu s Magistrátem města Jihlavy připomněly tyto oběti komunistické moci ve středu 17. června 2020. V Česku projekt zaštiťuje Ústav pro studium totalitních režimů.
Tabulky Poslední adresy uctí památku popravených Karla Veselého, Jana Tučka a Františka Roda a také Jaroslava Šlezingera, který zemřel ve vězení na následky práce v uranových dolech. O osudu popravených na místech posledních adres promluví historik ÚSTR Libor Svoboda a Marie Bohuňovská, iniciátorka umístění pamětních tabulek a autorka knihy Zaváté šlépěje věnované životnímu příběhu sochaře Jaroslava Šlezingera.
Kdy a kde:
středa 17. června 2020, Jihlava
Vzpomínková akce začne ve 13:00 položením květin na jihlavském Ústředním hřbitově u sousoší Zaváté šlépěje akademického sochaře Jaroslava Šlezingera, který se stal jednou z obětí jihlavského procesu.
Ve 14:00 umístíme pamětní tabulku Karlu Veselému, brašnáři a vedoucímu odbojové skupiny, který byl popraven 17. června 1950. Jeho poslední adresa je Na Hliništi 44.
Ve 14:40 umístíme tabulku ve Fibichově 4, kde bydlel další z členů odbojové organizace, akademický sochař Jaroslav Šlezinger. Ten byl odsouzen na dvacet pět let těžkého žaláře a zemřel ve vězeňské nemocnici 2. srpna 1955 na následky práce v radioaktivním prostředí uranových dolů.
V 15:20 se setkáme na adrese Husova 37, kde umístíme pamětní tabulku obchodníku Janu Tučkovi, popravenému 17. června 1950.
Zbývající tabulku umístíme v 16:00 u budovy Oblastní galerie Vysočiny na adrese Komenského 10, místě posledního bydliště truhláře Františka Roda, v jehož dílně se skupina scházela. František Rod byl popraven 17. června 1950.
V 16:30 bude zahájeno vzpomínkové shromáždění ve Velké gotické síni jihlavské radnice.
Projekt Poslední adresa připomíná konkrétní lidi, již zemřeli v důsledku represí komunistického režimu – byli popraveni či zahynuli ve věznicích a táborech. Na místo jejich posledního bydliště je instalována kovová pamětní tabulka. První tabulky byly umístěny v červnu 2017. V současné době najdete tabulky Poslední adresy kromě České republiky také v Rusku, Moldavsku, Gruzii, na Ukrajině a v Německu. Iniciovat umístění tabulky může kdokoliv – příbuzní, obyvatelé domu nebo třeba studenti, kteří se osudy perzekvovaných zabývají v hodinách historie.