
K 30. výročí sametové revoluce pořádáme konference, výstavy i koncerty
Výstava Studentská revoluce 1989
Výstava k 30. výročí revoluce určená pro školy se zaměřuje na pád komunistické diktatury především pohledem studentů. V první části se soustředí na to, proč se studenti stali jednou z klíčových skupin, které přispěly k pádu režimu, a jaké problémy tato první fáze revoluce obnášela. V druhé části se věnuje postupné institucionalizaci výsledků revoluce v podobě přerodu parlamentu, prvních svobodných voleb a vyjednávání o vládách. Na závěr výstava klade otázku, jak se proměňovalo připomínání revoluce v české společnosti a s jakými hodnotami si tuto historickou událost spojujeme dnes.
Termíny a místa:
- 1.–27. srpna 2019 – Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové
- 14.–20. září 2019 – Galerie Národního památkového ústavu v Pardubicích
- 1.–31. října 2019 – ZŠ Švermova ve Žďáru nad Sázavou
- 4.–30. listopadu 2019 – Jezuitská kolej v Klatovech
Výstava Cesta je volná! Německý exodus 1989
- Spoluorganizátor: Velvyslanectví SRN v ČR
Koncem léta a začátkem podzimu roku 1989 prchaly tisíce lidí z Německé demokratické republiky (NDR) přes velvyslanectví západního Německa v Praze na druhou stranu železné opony. Jejich vůle po svobodě otřásla posledními oporami komunistického režimu a bezprostředně přispěla k pádu Berlínské zdi. Výstava přiblíží také vztah komunistického Československa a NDR na konci 80. let minulého století.
Výstava je součástí festivalu Cesta za svobodou, který pořádá Velvyslanectví SRN v ČR.
Termíny a místa:
- 10. září – 1. října 2019 na Malostranském náměstí v Praze
- od 28. září 2019 na ambasádě SRN v Praze – interiérová verze
Konference Revoluce 1989 v regionech. Cesta ke zhroucení starého a prvopočátky nového režimu v krajích a okresech Československa 1985 – 1990
- Spoluorganizátoři: Jihočeské muzeum, Národní muzeum, Národní archiv, Ústav pamäti národa
Dění mimo centrum podstatným způsobem spoluurčovalo, jaký nakonec byl charakter celospolečenské proměny roku 1989. Konference chce mapovat vývoj politické a společenské situace v regionech Československa druhé poloviny 80. let až do sametové revoluce roku 1989 s přesahem do prvního roku nového režimu.
Program a videozáznam z konference
Termín a místo:
- 11. – 12. září 2019, Národní archiv na Chodovci, Praha
Koncertní projekt Radost ze svobody k 30. výročí 17. listopadu 1989
- Spoluorganizátoři: Plzeňská filharmonie, Fakulta umění a designu L. Sutnara ZČU
Téměř už tradiční spolupráce s Plzeňskou filharmonií a Fakultou umění a designu L. Sutnara ZČU, která nabízí pohled na významné historické události prostřednictvím umělecké tvorby, a to jak známých hudebních skladatelů, tak mladých umělců a umělkyň ze Západočeské univerzity v Plzni. Plzeňská filharmonie uvede např. skladby Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka či Jaroslava Hutky.
Termín a místo:
- 17. října 2019 od 19:00, Fakulta umění a designu L. Sutnara ZČE, Plzeň
Mezinárodní konference Demokratická revoluce 1989. Třicet let poté
- Spoluorganizátoři: Ústav soudobých dějin AV ČR, Senát PČR
Konference se zaměří na témata spojená s mezinárodními i domácími souvislostmi pádu komunistického režimu a jeho následnou transformaci. Jak se dnes vnímá generace studentů z roku 1989? Co se během listopadových událostí odehrávalo v politických institucích? Jakou cestu ušla česká média? A jak se změnila česká společnost? Tyto a další otázky se pokusí zodpovědět odborníci z oblasti historie, sociologie, politologie a psychologie z českých i zahraničních vědeckých výzkumných institucí.
Termín a místo:
- 6. – 8. listopadu 2019, Senát PČR, Praha
Koncert ke Dni studentstva
- Spoluorganizátor: Česká filharmonie
Hlavní reprezentativní akce ÚSTR k 30. výročí revoluce pro širokou veřejnost – komponovaný večer hudby a slova. Jako řečníci vystoupí bývalý německý prezident Joachim Gauck a významný český politik Petr Pithart, tématem bude nejen proměna společnosti po roce 1989. Zazní skladby Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Jiřího Suka či Ludwiga van Beethovena.
Termín a místo:
- 16. listopadu 2019 od 19:30, Rudolfinum, Praha
Vzdělávací tramvaj na Národní třídě
- Spoluorganizátor: Korzo Národní
Jaké události předznamenaly pád režimu? Jaká očekávání měli protestující občané? Jak učit o těchto událostech dnešní žáky? Oddělení vzdělávání ÚSTR připravilo pro Korzo Národní opět sadu programů, ve kterých využije zkušenosti se vzdělávacími platformami (HistoryLab.cz, SocialismRealised.eu). Zastavte se v tramvaji na zastávce Národní divadlo a přijďte se podívat na dobové materiály a diskutovat o tom, co nám říkají o historii 17. listopadu.
Termín a místo:
- 17. listopadu 2019, 12:45–19:30 na Národní třídě (zastávka Národní divadlo)
Prezentace ÚSTR v rámci Korza Národní
- Spoluorganizátor: Korzo Národní
Na stánku ÚSTR si prohlédněte knihy či vzdělávací materiály pro učitele, vyzkoušejte si webové vzdělávací aplikace a informujte se o probíhajících výstavách, plánovaných konferencích a dalších akcích pro veřejnost.
Termín a místo:
- 17. listopadu 2019 na náměstí Václava Havla (piazzeta Národního divadla)
Výstava na Národní třídě k 30. výročí listopadu 1989
- Spoluorganizátor: Korzo Národní
K 30. výročí listopadu 1989 připravujeme ve spolupráci s Korzo Národní venkovní výstavu pro širokou veřejnost zaměřenou mj. na události, které se odehrály přímo na Národní třídě.
Termín a místo:
- 17. listopadu 2019 na Národní třídě
Pozvánka ABS Na čaj do archivu
V badatelně Archivu bezpečnostních složek budou k nahlédnutí mimo jiné ukázky originálních dokumentů vztahujících se k osobnosti Václava Havla, především k jeho perzekuci ze strany StB. V příjemném prostředí s možností posedět nad šálkem čaje s drobným občerstvením mohou zájemci a zájemkyně diskutovat s archiváři také o dalších tématech
Termín a místo:
- 17. listopadu 2019, 11:00–16:00 v badatelně Archivu bezpečnostních složek, Na Struze 3, Praha 1 (za Národním divadlem)