Filmový festival Nezlomní a obětovaní – den závěrečný


(6. 11. 2023) – Magnetem závěrečného dne filmového festivalu Nezlomní a obětovaní – přehlídky dokumentárních a hraných filmů na téma protikomunistický odboj – byl v pátek 3. listopadu blok Promítání s Ústavem pro studium totalitních režimů. V jeho rámci mohli diváci ve Velkém sále kina Atlas v Praze zhlédnout dokumentární snímek Pochoduj, nebo zemři z roku 2018 režiséra Michaela Kaboše, mapující účast Čechů a Slováků ve dvou válkách v Indočíně. Jedním ze scénáristů dokumentu byl i Ladislav KudrnaÚstavu pro studium totalitních režimů (tím druhým Luděk Navara – pozn. red.), který za tvůrce také promluvil v debatě po promítnutí snímku a zodpověděl řadu zajímavých dotazů.

Válka ve Vietnamu je stále kontroverzní téma, protože šlo o vrcholný střet studené války, který neměl žádné vítěze, jen poražené. Vietnamská válka zůstává citlivým tématem mezi veterány, pro Francouze i Američany. Pro českého a slovenského diváka zdánlivě odtažité téma… Po převratu v roce 1948 se ale řada Čechů a Slováků aktivně zapojila do boje proti komunismu, který probíhal právě na bojištích na druhé straně zeměkoule. Ve službách cizinecké legie a později i americké armády bojovali a umírali mnozí z nich položili své životy za tyto ideály. Ne ale samozřejmě všichni, pro některé to bylo jen jakési východisko z nouze a počáteční nejistoty po opuštění Československa. Dlouhá léta byli Češi a Slováci bojující ve válce ve Vietnamu označováni československým totalitním režimem za zločince a pomatené dobrodruhy. Příběhy těchto Čechů a Slováků tak pro nás představují neznámou kapitolu dějin. Bojů v daleké džungli se zúčastnil překvapující počet našich rodáků, historici vědí až o 1620 Češích a Slovácích, kteří bojovali a umírali na vzdáleném bojišti jihovýchodní Asie.


Poslední čtvrtý den filmové přehlídky Nezlomní a obětovaní vyvrcholil závěrečným ceremoniálem. V zaplněném sále pražského kina Atlas byly uděleny celkem tři ceny a dvě čestná uznání poroty festivalu. Cenu Tvůrce paměti převzal dokumentarista a ředitel Památníku Ticha Pavel Štingl. Cena Jaroslavy Janderové Strážce paměti byla udělena Zdeně Mašínové (ze zdravotních důvodů se předání osobně nezúčastnila, ale pozdravila hosty prostřednictvím telefonického rozhovoru). Hlavní studentskou cenu dostal režisér Petr Januschka za snímek z produkce Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Ostrov Svobody. Porota dále udělila dvě zvláštní uznání filmům uStopia Denisy Parobekové ze slovenské VŠMU a krátkému snímku FAMU Marie Magdaleny Kochové s názvem Schránky. Jednu z cen festivalu předal oceněným také ředitel ÚSTR docent Ladislav Kudrna. Připomeňme, že Ústav pro studium totalitních režimů byl letos jedním ze spolupořadatelů akce.

Slavnostní večer uzavřela projekce filmu Bratři, po kterém následovala debata s režisérem Tomášem Mašínem a prostřednictvím videohovoru i s aktérem zpodobněného příběhu Josefem Mašínem.

Zpracoval MARTIN VACEK

Foto MPXX / Marta Myšková