Badatel Jaroslav Čvančara oslavil 75. narozeniny, blahopřejeme


Jaroslav Čvančara v prosinci 2022 s ředitelem ÚSTR Ladislavem Kudrnou a Pavlem Černým z Ligy Libe

(21. 11. 2023) – Včera 20. listopadu oslavil své 75. narozeniny historik, spisovatel, publicista, pedagog a hudebník Jaroslav Čvančara. Blahopřejeme.

Jaroslav Čvančara se narodil v Praze. Nejprve se vyučil lakýrníkem a písmomalířem, později vystudoval pedagogickou školu a Střední školu technickou. Během svého života vystřídal řadu povolání, pracoval například jako lodník Pražské paroplavební společnosti, jako kotelník, lakýrník autokarosérií, propagační pracovník a následně jako pedagog a badatel-historik. Řadu let působil také v Ústavu pro studium totalitních režimů v odboru zkoumání totalitních režimů a spolupracoval na výzkumném projektu Československý domácí a zahraniční odboj a nacistická okupační moc. Dlouhodobě se věnuje problematice atentátu na Reinharda Heydricha a souvisejícím otázkám (český protinacistický odboj, heydrichiáda, vyhlazení Lidic, operace Anthropoid aj.), vydal k tomu několik publikací a působil také jako odborný poradce při tvorbě dokumentárních televizních, rozhlasových pořadů, filmů a výstav na toto téma. Pravidelně svými články přispívá také do časopisu Paměť a dějiny.

V loňském roce dostal Jaroslav Čvančara od prezidenta Zemana medaili Za zásluhy I. stupně v oblasti školství a kultury. Od loňska je také čestným občanem Prahy 8. Skautská organizace Junák mu udělila Medaili skautské vděčnosti. Kromě historie se věnuje také muzice, v roce 1970 spoluzaložil a dodnes je kapelníkem skupiny Taxmeni, v níž hraje na osmistrunné banjo.

Bývalému kolegovi Jaroslavu Čvančarovi přejeme plno elánu a zdraví do dalších let a těšíme se na další plodnou spolupráci.


Vlevo Jaroslav Čvančara s Eduardem Stehlíkem při jedné z besed v roce 2012 na téma Legendy, mýty a nesmysly heydrichiády na půdě Ústavu pro studium totalitních režimů v Siwiecově ulici a vpravo v dubnu letošního roku s hercem Ondřejem Vetchým u předsedy vlády ČR Petra Fialy kvůli ustanovení Komise pro otázky masových hrobů Ďáblického hřbitova

Připravil MARTIN VACEK

Foto Úřad vlády ČR a ÚSTR / Přemysl Fialka a Martin Vacek
Související: