Výstava Židé v Gulagu v budově bývalé židovské školy v Jičíně

  • Termín: Od 01. 07. 2017 do 15. 09. 2017
  • Místo konání: Bývalá židovská škola v Jičíně, Židovská 100

Jičínská synagoga a Baševi, o. p. s., ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů pořádají výstavu s názvem Židé v Gulagu, která je pro veřejnost otevřena od 1. července do 15. září 2017 v sále bývalé židovské školy v Jičíně, na adrese Židovská 100.

Výstava se věnuje osudům československých Židů v sovětských pracovních táborech v období II. světové války. Autory výstavy jsou historici Jan Dvořák a Adam Hradilek.

Na začátku 2. světové války hledaly statisíce uprchlíků z nacisty okupovaných zemí Evropy útočiště v mnoha státech světa a setkávali se s rozličnou mírou pochopení a otevřenosti ze strany místních vlád. Se specifickým přístupem se setkali uprchlíci v Sovětském svazu, který se na přelomu 30. a 40. let probíral z období „Velkého teroru“ a stále jej překrývalo ovzduší paranoie z vnitřního i vnějšího nepřítele. Tisíce běženců se útěkem na východ vyhnuly nacistické perzekuci, aby byli následně obviněni sovětskými bezpečnostními orgány NKVD z nelegálního překročení hranic, špionáže či nelegálního pobytu na území SSSR a stali se otroky komunistických nápravně pracovních táborů Gulagu.

Uvedení výstavy v jičínské synagoze předcházelo umístění v synagoze v Turnově. Součástí jičínské reprízy výstavy je také přednáška jednoho z autorů Adama Hradilka, která se uskutečnila 3. září.

Výstava Židé v Gulagu se již představila mimo jiné v lotyšské Rize, estonském Tallinnu nebo na Technické univerzitě v Liberci.