V Pardubicích odstartoval nový cyklus Třetí odboj v regionech


Cyklus seminářů na téma Třetí odboj v regionech včera odstartoval v Pardubicích. Historici Ústavu pro studium totalitních režimů v učebně Univerzity Pardubice přítomným posluchačům přiblížili okolnosti politického procesu „Jan Žemla a spol.“ z roku 1950. Úvodní slovo s uvedením do historického kontextu obstaral Martin Tichý.

„V lednu 1949 byl v Pardubicích nalezen mrtvý student Lubomír J. Krátký (19), agilní komunista, který se snažil prosadit vyloučení některých studentů, obviněných z distribuce „štvavých letáků“. Jeho vražda byla od počátku považována za ´politickou´, ale protože se souvislost se studenty neprokázala, přesunula Státní bezpečnost pozornost ke skupině osob, která měla být řízena ze zahraničí Janem Žemlou, bývalým lidoveckým funkcionářem,“ obeznámil s fakty případu historik Luboš Kokeš. Následný proces skončil vynesením jednoho trestu smrti a 268 let vězení.

Kauza měla na pardubickou veřejnost dalekosáhlý dopad a v 50. a 60. letech minulého století se stala předmětem několika přešetřování, která nakonec prokázala použití brutálních vyšetřovacích praktik a „vykonstruování“ případu ze strany StB. Vražda Krátkého zůstává stále nevyřešena … Akci zorganizoval Ústav pro studium totalitních režimů spolu s Univerzitou Pardubice a jednalo se o úvodní díl z připravovaného cyklu seminářů Třetí odboj v regionech.



Zpracoval MARTIN VACEK

Foto ÚSTR / Jan Procházka a Martin Vacek