V Chebu za účasti ÚSTR soupeřili gymnazisté v dějepisné soutěži

(30. 11. 2023) – Ve čtvrtek 23. listopadu 2023 se v západočeském Chebu odehrálo finále již 31. ročníku dějepisné soutěže gymnázií. Letošní klání probíhalo pod názvem Od Postupimi po Helsinky – Evropa v letech 1945–1975. V aule Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Chebu se klání již tradičně zúčastnilo 75 družstev z gymnázií z celé České, ale i Slovenské republiky, jež do finále postoupila z krajského kola, které se konalo počátkem dubna.

Soutěž i letos díky štědrým sponzorům z obou zemí pořádal Nadační fond Gaudeamus při chebském gymnáziu. Hlavním iniciátorem, organizátorem a duší aktuálního ročníku byl opět profesor tamního gymnázia Mgr. Miroslav Stulák, který s týmem svých spolupracovníků zabezpečil vše potřebné. Na kvalitu a správnost otázek, které jako obvykle připravili rovněž historici z Ústavu pro studium totalitních režimů Milan Bárta a Daniel Povolný, dohlížela trojice odborných garantů – profesoři Jan Rychlík a Roman Holec z filozofických fakult Univerzit Karlovy a Komenského (SK) a historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Klání bylo standardně rozděleno do čtyř kol. Odpovědi poté vyhodnotila komise profesorů dějepisu a v případě pochyb, mohli vypomoci i přítomní historici, včetně například Pavly Plaché z Ústavu pro studium totalitních režimů, a garanti. Po 14. hodině, tedy takřka po pěti hodinách hledání správných odpovědí na desítky náročných otázek, si soutěžící vyslechli konečný verdikt: první místo získali studenti z Biskupského gymnázia v Brně, na druhé se po loňském bronzu posunulo královéhradecké Gymnázium Boženy Němcové a na třetím místě skončilo Gymnázium Františka Martina Pelcla z Rychnova nad Kněžnou,“ referoval z akce historik Daniel Povolný. Všem gratulujeme.

Kromě hodnotných cen pro prvních deset družstev si ale i členové těch méně úspěšnějších týmů odváželi domů balíčky plné odborných publikací, které mohou využít při přípravě na příští ročník. Ten se bude věnovat období 1975 až 2000. A Ústav pro studium totalitních režimů u toho nebude samozřejmě opět chybět.

Podklady Daniela Povolného zpracoval MARTIN VACEK

Foto Archiv gymnázia Cheb a Daniel Povolný (1)