UDÁLOST: Den památky obětí totalitních režimů

Evropská síť Paměť a solidarita (ENRS) vede od roku 2014 veřejnou vzdělávací kampaň „Pamatuj 23. srpen“. Jde o připomenutí dne, kdy dva státy s totalitními režimy – Německo a Sovětský svaz – podepsaly spolu dohodu o rozdělení Evropy a následným přepadením Polska začaly druhou světovou válku. Evropský parlament v roce 2008 vyhlásil 23. srpen Evropským dnem památky obětí stalinismu a nacismu. Letos po několikaleté přestávce se k připomínce tohoto významného dne připojil také Ústav pro studium totalitních režimů. Připomínají si ho aktivně i obdobné paměťové instituce v dalších evropských zemích. Přikládáme čtyři krátké filmové spoty věnované, jednak vysvětlení historických souvislostí, jednak lidem pronásledovaným totalitními režimy.


Slovenský historik Peter Jašek z Ústavu pamäti národa ve videu přibližuje příčiny a následky paktu Molotov-Ribbentrop:


Rumunská disidentka Doina Cornea (1929–2018) se v 80. letech veřejně postavila proti vládě komunistického diktátora Nicolae Ceausesca:


Lotyšská překladatelka a učitelka francouzštiny Ieva Lase (1916–2002) byla za protirežimní aktivity pronásledovaná a dvakrát vězněná:


Polský aktivista, historik a politik Władysław Bartoszewski (1922–2015) byl vězněm koncentračního tábora Osvětim a jedním ze zakladatelů tajné Rady pro pomoc Židům:


Připravil MARTIN VACEK