Nový dokument o Dubčekovi není jen portrétem ikony roku 1968


(24. 8. 2023) – Výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 si v pondělí 21. srpna připomněli občané po celé zemi různými pietními akcemi, u této příležitosti se ale uskutečnilo také jedno unikátní filmové představení. Jeho organizátorem byl Úřad vlády ČR, který na zahradě Strakovy akademie nechal pozvaným hostům, mezi nimiž nechyběl ani 1. náměstek Ústavu pro studium totalitních režimů Kamil Nedvědický, promítnout filmový dokument Všichni lidé budou bratři o Alexandru Dubčekovi, který byl jednou z klíčových osobností pražského jara.

„Jde o první komplexní film o Alexandru Dubčekovi, přesvědčeném komunistovi, idealistovi, sociálním demokratovi, spořádaném člověku, kterému byla vlastní disciplína, nechyběly velké ambice, ale ani smysl pro spravedlnost,“ uvedl svůj celovečerní dokument režisér Robert Kirchhoff. „Zároveň to byl člověk s naprostou normální lidskou povahou, v níž se uměl zkoncentrovat strach z vlastního selhání, ale také velká potřeba sebereflexe ve vysoké politice. Pamětníci neokázalých Dubčekových vystoupení na veřejnosti vždy připomínají, že byl po dlouhé době politikem, který dokázal vnést lidskost do světa, kde po desetiletí nebyla.“ Podle Kirchhoffa nejde o čistý portrét. „Pokoušíme se o návrat v čase, zpovídáme svědky Dubčekova života. Prostřednictvím pohledu na jednu osobnost bychom chtěli nastavit zrcadlo období před rokem 1989 a po něm. Prostřednictvím vyprávění příběhu o ikoně socialismu s lidskou tváří bychom rádi přiblížili malou část velké historie Československa,“ dodal režisér. Odborným garantem filmu je i slovenský historik Jerguš Sivoš, předseda Správní rady slovenského Ústavu pamäti národa a zároveň předseda Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

Na málokterou osobnost z naší nedávné historie existují rozdílné názory tak, jako na Alexandra Dubčeka. Že důvody k nějaké přílišné adoraci nejsou na místě, vzpomínali víceméně ve stejnou dobu, kdy probíhalo promítání filmu, v živých vystoupeních ve veřejnoprávní České televizi v rámci připomínky 21. srpna 1968 i odborníci Milan Bárta, Libor Svoboda a Martin Tichý, historici Ústavu pro studium totalitních režimů.

Film se v kinech objeví na podzim 2023 a pro jeho hlubší pochopení určitě nezaškodí si prostudovat několik dostupných historických pramenů, třeba i těch, které v rámci projektu Vše o invazi v roce 1968 nedávno spustil Ústav pro studium totalitních režimů. Velkou výhodou je možnost filtrování dokumentů podle klíčových slov, časového rozpětí a dalších parametrů. Například při zadání klíčového slova “bukanýr” webové stránky zpřístupní 16 dokumentů, týkajících se sledování právě někdejšího prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka hlavní správou rozvědky v letech 1969-70, kdy působil jako československý titulář v Turecku.

Většina pamětníků i současníků zná Alexandra Dubčeka jako vizionáře a tajemníka, idealistu, elitního, a přitom lidového politika, který poznal pocity moci i pocítil absolutní dno bezmoci, vítězství a prohry. Alexander Dubček k sobě vždycky přitahoval přívržence, obdivovatele i nemilosrdné kritiky. Na jakou stranu se po zhlédnutí zmíněného filmového dokumentu postavíte vy?



Připravil MARTIN VACEK

Foto archiv Úřad vlády a Juraj Chlpik / Endorfilm