Konference Ruský imperialismus 1939/45-2023 – den druhý


(9. 11. 2023) – V Lichtenštejnském paláci pokračovala včera druhým dnem mezinárodní konference Ruský imperialismus 1939/45-2023, kterou pořádá Ústav pro studium totalitních režimů. Na programu byly dva diskuzní panely – Ruský imperialismus: politika, represe, válka a Ruský imperialismus: literatura a kultura.

V prvním panelu, který moderoval Kamil NedvědickýÚstavu pro studium totalitních režimů, vystoupil se svým příspěvkem Vznik mýtu o Velké vlastenecké válce v SSSR polský historik Jan Szumski, profesor Ústavu dějin vědy Polské akademie věd. Sovětská intervence v Maďarsku v roce 1956 byla ústředním tématem příspěvku maďarského historika Kolontáriho Attily z Výboru národní paměti v Budapešti. Třetí pohled na problematiku ruského imperialismu pak přinesl Petr HlaváčekÚstavu pro studium totalitních režimů, jehož příspěvek měl název Sovětizace Československa jako výraz antievropanství. Druhý panel pak uzavřela přednáška na téma Rusko a fašismus Petra PlacákaÚstavu pro studium totalitních režimů a příspěvek Příběh ruské geopolitiky: ruské mýty a motivace diplomata a politického geografa Jaroslava Kurfürsta.


V odpoledním „kulturním“ bloku přednášek jako první vystoupila Galina Kazimirovskaya, běloruská opoziční aktivistka, skladatelka a dirigentka sboru Volny chor, který se stal v roce 2020 symbolem odporu proti Lukašenkově režimu. Hovořila na téma Ruský svět v Bělorusku o potlačování integrity národa a jeho kulturního dědictví a možnost jeho zdravého, národně orientovaného rozvoje. Přednáška německy píšícího spisovatele a novináře Borise Schumatskyho měla název Jazyk ruského násilí, profesorka slavistiky na budapešťské univerzitě Zsuzsa Hetényiová potom hovořila o tabuizovaných tématech 2. světové války v sovětské kultuře. Německý spisovatel a publicista Marko Martin na příkladu Alice Rühle-Gerstel a Fridricha Torberga ukázal, jak židovští německy píšící spisovatelé 20. století popisovali Prahu jako pole v boji proti totalitarismu a jaké to přináší poučení pro dnešek. Aurimas Švedas, profesor historie na univerzitě ve Vilniusu přiblížil, jak se z filmu „12“ Nikity Michalkova stala příručka putinismu. Heinrich Kirschbaum, profesor slavistiky na Univerzitě ve Freiburgu v příspěvku Poetika expanze a exotiky hovořil o ruské literatuře jako generátoru imperiálního myšlení. V závěrečném příspěvku pak slavistka Yaroslava Ananka z Humboldtovy univerzity v Berlíně přinesla Zprávu ze šibenice, v níž popsala klíčový protiimperiální téma běloruské kultury.

Ve čtvrtek 9. listopadu pokračuje konference třetím, závěrečným dnem, přičemž na programu je čtvrtý panel pod názvem Rozděl a panuj: podoby ruské propagandy a kyberválky proti Západu. Za moderace Petra HlaváčkaÚstavu pro studium totalitních režimů vystoupí se svými příspěvky maďarský bohemista a překladatel György Varga, litevský politolog Nerijus Maliukevičius, slovenský novinář Vladimír Šnídl, český politolog Michael Romancev a novinář a komentátor Alexander Mitrofanov.


Zpracoval MARTIN VACEK

Foto pro ÚSTR: Marta Myšková