Divadelní rekonstrukce politického procesu s oddílem Blesk




(8. 3. 2024) – V pátek 8. 3. se v prostorách Vrchního soudu v Praze na Pankráci uskutečnilo pozoruhodné divadelní představení s názvem Politický proces Glomb a spol. – Skupina Blesk. Mladí studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy se v rámci unikátní výuky práva rozhodli zinscenovat jeden z politických procesů, kterých se v 50. letech konaly celé desítky. „Setkání s historií“ však nabylo mrazivou dávku autentičnosti, neboť se konalo přímo v prostorách Vrchního soudu na Pankráci.

Skupina Blesk (jejíž název měl symbolizovat rychlost s jakou své akce provádí) byla původně složená ze studentů, postupně došlo na zapojování dalších spolužáků a známých. Členové skupiny, se pak na přelomu roku 1948/1949 vymezili vůči komunismu, přičemž jejich odpor se zaměřil především na tvorbu a rozšiřování letáků. V březnu 1949 došlo k zatčení jednotlivců a z toho důvodu lze tuto skupinu uvádět nejen v řadách třetího odboje, ale i v řadách politických vězňů. Rekonstrukce kauzy konané v prostorách více než autentických, připomněla diktát i mašinerii celé doby. Přestože činnost Blesku nemohla vážněji ohrozit celý režim a jeho mašinerii, ve vykonstruovaném procesu byli všichni odsouzeni. Drtivá většina účastníků vykonala svůj trest v Ústavu pro mladistvé delikventy v Zámrsku. O pobytu v něm v závěrečném slově promluvil i jeden z tehdejších obviněných pan Luděk Šácha (92).

„Jsem přesvědčen o tom, že právě inscenace tohoto druhu jedinečným způsobem ukazují, jak tento režim fungoval po stránce politické ne-spravedlnosti. Zvláště v dnešní době bychom neměli zapomínat na to, co ten režim ve skutečnosti znamenal i pro tzv. obyčejné lidi,“ uvedl během akce Ladislav Kudrna, ředitel ÚSTR, instituce, která se na akci v rámci festivalu Mene Tekel také podílela.

Rekonstrukce se odehrála pod taktovkou režiséra Víta Mazánka z 11:11 Production, který na základě archivních materiálů vypracoval scénář a se studenty divadelní představení nazkoušel. Navázal tak na práci režiséra Jana Řeřichy, zakladatele festivalu Méně Tekel. Představení bylo pro veřejnost přístupné zdarma.

O události více informoval deník Blesk v článku Davida Zimy.

Akce konaná v rámci festivalu Mene Tekel proběhla ve spolupráci Právnické fakulty Univerzity Karlovy, Ústavu pro studium totalitních režimů a Národního archivu a pod záštitou festivalu Mene Tekel.

Připravila PETRA JUNGWIRTHOVÁ

Foto ÚSTR / Martin Vacek a MENE TEKEL / Jiří Nedvěd