Cirkus ÚSTR podruhé, tentokrát o umění a historické paměti
(29. 3. 2024) – Na zelený čtvrtek 28. března se v pražské Knihovně Václava Havla odehrála druhá debata z nového diskusního cyklu Cirkus ÚSTR. Jejím tématem bylo umění a historická paměť ve veřejném prostoru. O sochách, pomnících a paměťových stopách vůbec diskutovali architektka Pavla Melková, spoluautorka Památníku Jana Palacha ve Všetatech, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, která připravuje otevření Památníku v Letech, a oceňovaný výtvarník Krištof Kintera. Debatu v zaplněném sále knihovny moderoval Petr Hlaváček, ředitel Odboru výzkumu a vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů a duchovní otec projektu Cirkus ÚSTR. Úvodním slovem akci zahájil 1. náměstek ředitele ÚSTR Kamil Nedvědický.
Během živé diskuse se mluvilo o kultuře vzpomínání, inscenaci historické paměti, kontextu autora, zadavatele i nejširší veřejnosti a také veřejném prostoru jako takovém. Došlo přitom i na konkrétní příklady, ať už šlo o odstraněnou sochu maršála Koněva, jež míří do muzea XX. století, desetimetrové křížence spitfirů a motýlů, které plánuje majitel umístit na dům Máj v centru Prahy, nebo třeba navrácený mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Na závěr večera se pak k diskuzi připojili i diváci, mezi nimiž nechyběl například Pavel Štingl, ředitel Památníku ticha, který otevřel téma, jak a zdali české památníky dokážou mluvit ke svým návštěvníkům. Záznam celého večera najdete na YouTube kanále ÚSTR.
Další díl diskuzního cyklu Cirkus ÚSTR, jenž si klade za cíl vnášet do veřejného prostoru témata z dějin 20. století reflektovaná z nových perspektiv, by se měl opět v Knihovně Václava Havla odehrát v květnu.
Zpracoval (text a foto) JAKUB ŠAFRÁNEK