Cenou Václava Bendy jsme ocenili 15 bojovníků proti totalitám

(17. 1. 2024) – Včera 16. ledna jsme v Senátu ČR předali Ceny Václava Bendy za rok 2023 celkem 15 bojovníkům za svobodu a demokracii. Slavnostní ceremoniál se konal letos již popatnácté. Záštitu nad ním převzali Jiří Drahoš, 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR, a místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer. Průběh slavnostního ceremoniálu byl letos poprvé vysílán také on-line v reálném čase, a to díky streamu zajištěnému Senátem Parlamentu ČR a jeho distribuci službou Protext ČTK. Další novinkou je proměna vzhledu medaile, o kterou se zasloužil grafik Jaroslav Ježek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

LADISLAV KUDRNA, ŘEDITEL ÚSTAVU PRO STUDIUM TOTALITNÍCH REŽIMŮ:

„Dějiny jsou velkým příběhem a je pouze na nás, jak tento příběh předáme příštím generacím. Jak naše děti a vnoučata budou vnímat, co znamenalo žít v době nesvobody, v režimu založeném na potlačování lidských práv, zda si budou umět představit, co znamenalo žít v režimu, který pronásledoval jedince za jeho názor – to vše závisí pouze na nás.“


V rámci letošního jubilejního ročníku letos bylo oceněno patnáct osobností, z toho tři in memoriam. Medaili převzal spisovatel a bývalý disident Jáchym Topol, pomocný biskup pražský Václav Malý, nebo Lubomír Müller, obhájce politických vězňů a odpůrců vojenské služby, který byl stejně jako mnoho dalších osob, včetně svých rodičů a sestry, perzekvován pro své náboženské přesvědčení. Mezi dalšími oceněnými byli dále Jan Litomiský, Miroslav Lehký a Stanislav Devátý, všichni signatáři a mluvčí Charty 77, Miroslav Kamil Černý, signatář Charty 77 a petice Několik vět, Alexej Kelin, rusko-český intelektuál a odpůrce putinismu, Libuše Musilová, aktivistka a politická vězeňkyně, Jan Stříbrný, historik a teolog, Vilém Prečan, významný historik a zakladatel exilového Československého dokumentačního střediska nezávislé literatury. Mezi oceněnými byla i zpěvačka, bývalá disidentka a dva roky mluvčí Charty 77 Marta Kubišová, která se z ceremoniálu pro nemoc omluvila. In memoriam obdrželi od Ústavu pro studium totalitních režimů československý filozof, politik a signatář Charty 77 Rudolf Battěk, profesor Josef Kalvoda či (armádní generál) Lev Prchala.

JIŘÍ DRAHOŠ, 1. MÍSTOPŘEDSEDA SENÁTU PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY:

„Ústav pro studium totalitních režimů je institucí důležitou nejen pro své vědecké a odborné výstupy, ale také pro formování názorů dnešní mladé generace na minulá léta. Ceny ÚSTR proto vnímám jako jeden ze zřetelných symbolů podpory demokracie, svobody a lidských práv.“

Cena Václava Bendy (Cena ÚSTR) je udělována od roku 2008 osobnostem, které sehrály význačnou roli v boji za obnovu svobody a demokracie Československé republiky v letech nesvobody (1938–1945) a komunistické totalitní moci (1948–1989).



 

Zpracoval MARTIN VACEK

Foto pro ÚSTR Marta Myšková a Kancelář Senátu ČR