Galerie

Kromě „klasických“ písemných pramenů se k událostem z konce roku 1989 váže velké množství obrazového materiálu. Vedle zpravodajských fotografií z rukou novinářů a nadšených amatérů, či filmových záběrů zahraničních televizních štábů, se zachovaly i materiály Státní bezpečnosti, která natáčela protestní aktivity pro své vlastní účely.

Fotogalerie

Zde vybrané fotografie pocházejí ze sbírky Jiřího Venclíka, fotografa a kameramana Československé televize, který v roce 1989 jako student žurnalistiky zachytil velké i všednější okamžiky sametové revoluce.

Fotogalerie

Známé i neznámé video záběry

V sekci video lze shlédnout známé i neznámé záběry pořízené Státní bezpečností, televizními štáby a stacionárními kamerami. Zachycují jedinečnou atmosféru v předvečer pádu totalitního režimu jako i aktivity jednotlivců a skupin, průběh spontánních i organizovaných demonstrací, atd. (Zdroj: ABS, ÚSTR, soukromé sbírky).

Říjen 1988

Leden 1989, Palachův týden

Květen 1989

Srpen 1989

Říjen 1989

Listopad 1989

Aktivity „nelegálních“ struktur

Oficiální propaganda

Přepisy rozhovorů

Kromě dobových materiálů jsou k dispozici také přepisy rozhovorů s vybranými pamětníky, doplněné o klipy z videonahrávek uložených v archivu ÚSTR. U většiny ze zpovídaných osob jsou k dispozici jak videoukázky, tak i přepisy.

Přemysl Fialka

Miloš Hájek

Daniel Hejna-Větrovský

Jan Hřebejk

Richard Kraus

Eva Martínková

Vladimír Merta

Dana Němcová

Radim Palouš

Petr Placák

Eliška Rothová roz. Meissnerová

Cesta k listopadu 1989

Interaktivní výuková pomůcka pro učitele obsahuje přes 20 videoklipů opatřených metodickými listy, prezentace vhodné pro výuku a sbírku podpůrných textů k výuce problematiky pádu komunistického režimu v roce 1989 v Československu.

Cesta k listopadu 1989