Chronologie

Chronologický přehled přibližuje důležité události roku 1989 v Československu a ve vybraných zemích Východního bloku. Pro komparaci jsme zvolili sousední Německou demokratickou republiku, Polsko, Maďarsko a Sovětský svaz. Prostřednictvím časové osy lze porovnat vývoj v ČSSR a ostatních státech, směřující ke zhroucení socialistických diktatur v samém závěru osmdesátých let.

Rok 1989

27. února

Deník Neues Deutschland publikuje článek o „zvláštní německé cestě k socialismu“. Sjednocená socialistická strana Německa (SED) oficiálně odmítá Gorbačovovu reformní politiku.

8. března

Při pokusu o útěk do Západního Berlína zahynul Winfried Freudenberg, poslední oběť berlínské zdi.

7. května

V NDR probíhají komunální volby. Opozice upozorňuje na prokazatelné falšování jejich výsledků.

10. září

Maďarský ministr zahraničí Gyula Horn bez souhlasu východního Berlína oznamuje, že všichni občané NDR nacházející se na území Maďarska mohou volně vycestovat na Západ.

30. září

Západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher navštěvuje velvyslanectví SRN v Praze a oznamuje pěti tisícům uprchlíků z NDR, že mohou z ČSSR odejít do SRN.

7. října

Oslavy 40. výročí vzniku NDR. Na oficiální státní návštěvu země přijíždí Michail Gorbačov. Protivládní demonstrace v Berlíně a dalších městech rozhání policie.

9. října

Pravidelné pondělní demonstrace v Lipsku se účastní 70 000 lidí. Policie poprvé proti demonstrantům nezasahuje.

18. října

Na zasedání ÚV SED odstupuje Erich Honecker ze všech svých funkcí. Novým generálním tajemníkem strany se stává Egon Krenz.

4. listopadu

Ve východním Berlíně se koná masová demonstrace (přes 500 000 účastníků) za svobodné volby a občanská práva.

7. listopadu

Rada ministrů NDR (vláda) podává demisi.

9. listopadu

Otevření hraničních přechodů mezi NDR, SRN a Západním Berlínem. Propukají mohutné oslavy a lidé spontánně začínají bourat berlínskou zeď.

13. listopadu

Parlament volí novým předsedou vlády Hanse Modrowa (SED). Jeho kabinet, později rozšířený o zástupce opozice (tzv. vláda národní odpovědnosti), dovede zemi k prvním svobodným volbám v březnu 1990.

28. listopadu

Západoněmecký kancléř Helmut Kohl zveřejňuje svůj „desetibodový plán“, který předpokládá postupné opětovné sjednocení obou německých států.

1. prosince

Z ústavy NDR bylo vyškrtnuto ustanovení o vedoucí úloze SED.

7. prosince

V Berlíně se poprvé scházejí zástupci vlády a opozičních skupin u „kulatého stolu“. Termín prvních svobodných parlamentních voleb je stanoven na jaro 1990. Ve stejný den je zatčen Erich Mielke, dlouholetý ministr státní bezpečnosti (Stasi).