Video 1969

Příjezd sovětských okupačních vojsk do Kadaně 21. srpna 1968

Ústav v minulosti získal neznámé záběry pohřbu Jana Palacha. Jejich autorem je Ladislav Gahler a pro Ústav je získal David Svoboda. „V době pohřbu Jana Palacha mi bylo osmnáct. Protože jsem se od patnácti, šestnácti zajímal o filmování a měl jsem doma kameru, tak jsem na nic nečekal a vyrazil do Prahy. Pamatuji si, že bylo celkem škaredě, buď sněžilo, nebo pršelo. Filmového materiálu jsem taky moc neměl, tak z toho vzniklo to, co je teď vidět na webu,“ řekl ke svým záběrům Ladislav Gahler. Do Prahy si v lednu 1969 vzal i fotoaparát. „Jenže z těch fotek se téměř nic nepovedlo, aspoň, že zůstal ten film na osmičce,“ dodává a říká, že filmový materiál celou dobu ukrýval doma. Svou amatérskou filmařinu si vyzkoušel několik měsíců před pohřbem Jana Palacha. Tehdy točil příjezd sovětských okupačních vojsk do Kadaně. Pro přehrání videa musíte mít ve svém prohlížeči nainstalován Adobe Flash Player a povolen JavaScript.

Cvičení zásahové jednotky Veřejné bezpečnosti

Na záběrech je zachyceno cvičení zásahové jednotky Veřejné bezpečnosti určené k rozhánění demonstrací v srpnu 1969. Její příslušníci kromě jiné techniky disponovali obrněnými transportéry OT-64 a pro Veřejnou bezpečnost upraveným autobusem značky Robur, do jehož výbavy patřily i silné reproduktory. Na detailních záběrech je dobře patrný nácvik použití novinky dovezené z Polska – vrhače slzných granátů na podvozku GAZ-69.

Zdroj: Archiv bezpečnostních složek

Monitorování shromažďování občanů v centru Prahy

Kameramani bezpečnostních složek v srpnových dnech roku 1969 monitorovali shromažďování občanů v centru Prahy. Většina záběrů byla pořízena na nejvýznamnějších pražských náměstích – Václavském, Republiky, Staroměstském a v okolních ulicích. Na několika krátkých sekvencích je zachyceno nasazení vodního stříkače proti demonstrantům a obrněné transportéry parkující v Pařížské ulici.

Zdroj: Archiv bezpečnostních složek

„Tajné! – Srpen 1969“

Film „Srpen 1969“ byl sestříhán pro interní potřebu ze záběrů pořízených bezpečnostními složkami v průběhu potlačování nepokojů v Praze a v Liberci. V první části snímku probíhá nácvik zásahu proti demonstrantům. Další pasáž filmu zachycuje nepokoje v Praze. Mimořádně zajímavé jsou detailní záběry, na nichž jsou natočeni účastníci protestů při rozebírání dlažby a stavbě barikády na Jungmannově náměstí, do níž byla použita i stavbařská maringotka. Na záběrech věnovaných nepokojům v Liberci jsou dobře patrné potyčky se zasahujícími příslušníky pořádkových sil včetně použití chemických prostředků a vodních stříkačů.

Zdroj: Archiv bezpečnostních složek

Potlačení nepokojů na Václavském náměstí a v Revoluční ulici v Praze

Záběry z potlačení nepokojů byly natočeny především v lokalitě Václavského náměstí. Zachycují pokus demonstrantů dostat se k soše sv. Václava a následný zásah bezpečnostních složek, přičemž je dobře vidět nasazení vodního stříkače a chemických prostředků. Závěrečná část filmu je věnována situaci v Revoluční ulici.

Zdroj: Archiv bezpečnostních složek

Dokumentace protestů na Václavském náměstí

Bezpečnostní složky dokumentovaly protesty na Václavském náměstí v srpnu 1969 z oken okolních domů. Zamícháni do davu pak přímo v ulicích zachytili jejich kameramani potyčky s příslušníky zásahové jednotky, nasazení chemických prostředků, vodních stříkačů a zatýkání demonstrantů.

Zdroj: Archiv bezpečnostních složek


Ohlasy v médiích