Oběti okupace – Východočeský kraj

CHLUP Jaromír

Jaromír Chlup (* 9. 6. 1929 Velká Roudka, † 12. 10. 1968 Janov) České národnosti. Podplukovník čs. armády, lékař Vojenského lékařského výzkumného a doškolovacího ústavu J. E. Purkyně v Hradci Králové. 12. října na rovném úseku silnice mezi městy Svitavy a Litomyšl z nevysvětlených příčin dostal nákladní vůz sovětské armády smyk. Otočil se bokem tak, že zablokoval celou vozovku, srazil auto Chlupových do příkopu a ještě se na něj převrátil. Na místě zahynuli rodiče, tři děti byly vážně zraněny. Syn Miroslav Chlup podlehl zraněním v nemocnici 14. října.

CHLUPOVÁ Naděžda

Naděžda Chlupová (* 11. 3. 1939 Sendražice, † 12. 10. 1968 Janov) České národnosti. Administrativní úřednice dokumentačního oddělení Vojenského lékařského výzkumného a doškolovacího ústavu J. E. Purkyně v Hradci Králové. 12. října na rovném úseku silnice mezi městy Svitavy a Litomyšl z nevysvětlených příčin dostal nákladní vůz sovětské armády smyk. Otočil se bokem tak, že zablokoval celou vozovku, srazil auto Chlupových do příkopu a ještě se na něj převrátil. Na místě zahynuli rodiče, tři děti byly vážně zraněny. Syn Miroslav Chlup podlehl zraněním v nemocnici 14. října.

CHLUP Miroslav

Miroslav Chlup (* 13. 12. 1960 Tábor, † 14. 10. 1968 Litomyšl) České národnosti. Školák. 12. října na rovném úseku silnice mezi městy Svitavy a Litomyšl z nevysvětlených příčin dostal nákladní vůz sovětské armády smyk. Otočil se bokem tak, že zablokoval celou vozovku, srazil auto Chlupových do příkopu a ještě se na něj převrátil. Na místě zahynuli rodiče, tři děti byly vážně zraněny. Miroslav Chlup podlehl zraněním v nemocnici 14. října.

KLIMEŠOVÁ Zdenka

(* 5. 12. 1912, † 7. 9. 1968 Jičín) České národnosti. Dělnice národního podniku ZPA Jičín. 7. září opilý polský voják zahájil na křižovatce v Jičíně bezdůvodnou střelbu do okolí. Dva lidé byli zabiti, pět dalších zraněno (mezi nimi dva polští vojáci). Po roce 1989 byl na místě střelby odhalen obětem památník.

PODRABSKÝ Jaroslav

(* 1950, † 1968) České národnosti. Občan z Náchoda byl usmrcen neznámého dne po invazi.

PŮLKRÁBKOVÁ Helena

(* 4. 10. 1941 Hradec Králové, † 30. 10. 1968 Svitavy) České národnosti. Laborantka u Východoslovenských mlýnů a pekáren. Dne 30. října asi v půl osmé večer několik kilometrů od Svitav zastavila k odpočinku kolona sovětských vojenských aut. Posledním vozidlem byla pojízdná dílna s jednoosým svařovacím agregátem, který nebyl osvětlen koncovými světly a navíc zakrýval světla nákladního automobilu. V nastávajícím šeru do prakticky neviditelného agregátu narazil Jiří Půlkrábek, který vezl manželku a její rodiče. H. Půlkrábková zemřela na místě, všichni ostatní byli těžce zraněni.

VESELÝ Jaroslav

Jaroslav Veselý (* 26. 4. 1944, † 7. 9. 1968 Jičín) České národnosti. Zaměstnanec n. p. Agrostroj. Dne 7. září 1968 opilý polský voják zahájil na křižovatce v Jičíně bezdůvodnou střelbu do okolí. Dva lidé byli zabiti, pět dalších zraněno (mezi nimi dva polští vojáci). Po r. 1989 byl na místě střelby odhalen památník obětem.