Ferda Mravenec ve službách ideologie – Možné odpovědi k textu I.

  • Jako hlavní hodnota je prezentována práce pro blaho celku. Ferda probouzí své „soudruhy“ mravence ze spánku, aby se zapojili do budování v rámci pětiletky. Zdůrazněn je též význam plánu. Když je dobrý plán a kolektiv, může se podařit vše. Čtyřklasé obilí se stává symbolem blahobytu, pozitivní hodnotou je zde množství. Plánovitou a kolektivní prací se vždy podaří dosáhnout větší kvantity, což je dobré. Pozitivní hodnotu představuje též pokrok, svět se může díky budovatelskému nadšení stále zlepšovat.
     
  • Ani přírodní podmínky nepředstavují nepřekročitelnou hranici pro Ferdův budovatelský elán. Heslo je obdobou stalinského „Poručíme větru, dešti!“. Stačí jen využít odpovídající znalosti a sama příroda může být vylepšena. Socialistický člověk je skutečným pánem tvorstva.
     
  • Příběh se pokouší do světa dětských čtenářů vnést některé klíčové pojmy dobové ideologie, jako jsou pětiletka či plán. V hlubší rovině odráží víru socialistického inženýrství v možné vylepšování přírody. Čtyřklasá pšenice odkazuje na dobová ideologická dogmata sovětské agrobiologie, která v návaznosti na legendárního Mičurina rozvíjel především Lysenko (víceklasá pšenice).
     
  • Ferda Mravenec zde funguje jen jako „věšák“ na ideologické sdělení. Jako dobře známá postavička se politicky uvědomělý Ferda může opřít starší a obecně známé příběhy a parazitovat na jejich popularitě. Nebýt těchto původních Ferdových příběhů, stěží by si tento fádní a nedramatický příběh o Ferdobilí získal pozornost dětských čtenářů.