Smysl pro spravedlnost v komiksu. Uvedli jsme knihu Na nitkách

 

(19. 4. 2024) – Ve čtvrtek 18. dubna se v prostorách Bulharského kulturního institutu v Praze konala oficiální prezentace knihy Veselina Pramatarova “Na nitkách. 1968. Podle skutečné události”, kterou Ústav pro studium totalitních režimů vydal na začátku tohoto roku. Uvedení publikace se zúčastnil autor knihy Veselin Pramatarov, jedna ze tří hlavních postav knihy Alexander Dimitrov, bulharský velvyslanec v Česku Dantcho Dobrinov Mitchev a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna společně s 1. náměstkem Kamilem Nedvědickým.

Představovaná publikace atraktivní formou komiksu líčí příběh tří studentů, kteří měsíc poté, co vojska Varšavské smlouvy vstoupila v roce 1968 do Československa, vyrobili a roznesli letáky proti účasti bulharské armády na této operaci s nápisem: Vojska loutky Živkova pryč z ČSSR! „Když jsme viděli, že je celé Československo na nohou, tak jsme nemohli zůstat stranou. Cítili jsme se vlastně stejně, jako jste se cítili vy Češi, když Putin napadl Ukrajinu. Také jste zareagovali,“ vysvětlil motivaci studentského trojlístku Dimitrov. Jak se ale dalo čekat, odvážná akce neměla  – alespoň pro ně osobně – šťastné vyústění. Po zásahu bulharské Státní bezpečnosti s krycím názvem „Loutky“ byli všichni tři vyloučeni z univerzity, zatčeni a odsouzeni celkem k 6,5 letům vězení a například Alexander Dimitrov mohl vysokou školu dostudovat až po pádu režimu.

„Je pro mě velkou ctí, že tady mohu s panem Dimitrovem být. Čin, který společně se svými studentskými druhy v roce 1968 uskutečnil, dokládá, že i v podmínkách totalitní společnosti může přežít občanský smysl pro spravedlnost,“ uvedl během prezentace knihy ředitel ÚSTR Ladislav Kudrna. Komiks, který celý příběh studentského protestu a jeho důsledků líčí, pořídíte ve všech dobrých knihkupectvích, například v Kosmasu za 261 korun.



Nahoře zleva: hlavní aktér knihy Alexander Dimitrov, velvyslanec v ČR Dantcho Dobrinov Mitchev a autor komiksu Veselin Pramatarov

Připravil (text a foto) JAKUB ŠAFRÁNEK