Ústav pro studium totalitních režimů

Den otevřených dveří se poprvé konal ve všech čtyřech budovách

Běžně se veřejnost do ředitelny nedostane. Tentokrát ale ředitel Zdeněk Hazdra prozrazoval i detaily připomínající dobu, kdy tu ještě sídlil ministr informatiky

Tentokrát přesně na Mezinárodní den archivů – ve čtvrtek 9. června 2016 – mohli zájemci navštívit jak společnou budovu ÚSTR a ABS v Siwiecově ulici, tak budovy Archivu v Braníku a Na Struze, a ovšem také v Kanicích u Brna.

Televiznímu štábu sice stačilo pro reportáž (sledujte asi od 18. minuty) jediné místo, ale našli se i nadšenci, kteří stihli navštívit tři. Prostřednictvím našich fotografií můžete ovšem navštívit všechna.

Přidáno: 23.06.2016

Výstava Ve znamení tří deklarací v Krkonošském muzeu v Jilemnici

Ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra na vernisáži výstavy v Krkonošském muzeu v Jilemnici

Jilemnice/ Praha 20. června 2016 – Ústav pro studium totalitních režimů připravil ve spolupráci s Krkonošským muzeem v Jilemnici další pokračování výstavy Ve znamení tří deklarací, která mapuje postoje šlechty k nástupu nacismu v Československu.

Výstavní projekt přibližuje postoje a postavení šlechty v Československu v kontextu mnichovských událostí roku 1938 a následně okupace českých zemí nacistickým Německem. Hlavní pozornost je věnována představitelům šlechtických rodů, kteří stáli u vzniku deklarací proklamujících podporu českému státu a národu. Stranou pozornosti nezůstávají ani otázky související s kolaborací šlechty na jedné straně a jejím zapojením do protinacistického odboje a s tím souvisejícími postihy na straně druhé.

Přidáno: 21.06.2016

Prezentace knihy Komunistická justice a třídní boj

Pozvánka na prezentaci knihy Komunistická justice a třídní boj (Praha, ÚSTR, 27.6.2016)

Ústav pro studium totalitních režimů zve na prezentaci knihy Oty Ulče Komunistická justice a třídní boj, která proběhne ve velké zasedací místnosti ÚSTR (Siwiecova 2, Praha 3) v pondělí 27. června 2016 od 18 hodin. Knihu společně s autorem uvedou historici Prokop Tomek a Pavel Paleček.

Součástí prezentace bude i debata o problematice a dědictví socialistické justice, které se zúčastní Jan Kuklík, děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Lukáš Blažek z Právnické fakulty UK v Praze, Alena Šimánková z Národního archivu, Tomáš Bursík z Archivu bezpečnostních složek a další hosté. Moderuje historik a ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra.

Přidáno: 20.06.2016

Výstava ÚSTR vůbec poprvé mapuje perzekuci selského stavu

Pozvanka na vystavu Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu (Praha, 25. května do 30. září 2016)

Vztah Čechů k půdě je dodnes neblaze poznamenán násilím v době kolektivizace. Ukazuje to výstava Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu, kterou ve spolupráci s dalšími institucemi připravil Ústav pro studium totalitních režimů.

 • Kde: Národní zemědělské muzeum, Kostelní 1300/44, 170 00 Praha 7-Holešovice (mapa)
 • Kdy: Výstava je otevřena od 25. května do 30. září 2016, úterý – neděle od 9.00 do 17.00

Doprovodný program k výstavě

Ústav pro studium totalitních režimů a Národní zemědělské muzeum zvou na doprovodný program k výstavě Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu. Akce se konají v Národním zemědělském muzeu, Kostelní 44, Praha 7.

Přednášky pro veřejnost:

 • Využívání spolupracovníků Státní bezpečnosti při prosazování kolektivizace venkova, středa 29. června od 18 hod.

Program pro školy:

 • Den, kdy se mlčelo, multimediálně-zážitkový workshop pro žáky a studenty ve věku od 14 do 16 let, 23. září 2016

Přidáno: 20.06.2016

Letní škola pro učitele

Pozvánka na letní školu Druhé strany dějin (Praha, Centrem současného umění DOX 25.–26.08.2016)

Ústav pro studium totalitních režimů, Centrum současného umění DOX a Stálá konference asociací ve vzdělávání zvou učitele dějepisu a společenských věd na letní školu Druhé strany dějin, která se uskuteční ve dnech 25.–26. srpna 2016 v Centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7. Letní škola je zdarma a je akreditována MŠMT v systému DVPP.

Přidáno: 17.06.2016

Zdeněk Hazdra předal ocenění v soutěži Lidice pro 21. století

Zdeněk Hazdra předal ocenění v soutěži Lidice pro 21. století

Náš ústav patří k spolupořadatelům soutěže, historik Jan Kalous je porotcem a člen Rady ÚSTR, historik Eduard Stehlík porotu vede. Jde o soutěž vědomostní a literární, je určena dětem a mládeži z celého světa a jejím cílem je přispět k uchování památky občanů Lidic. Předání cen proběhlo 15. června v Kladně. Mezi předávajícími byl také místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Přidáno: 16.06.2016


» archiv aktualit

Úkoly Ústavu pro studium totalitních režimů:

 • zkoumá a nestranně hodnotí dobu nesvobody a období komunistické totalitní moci, zkoumá antidemokratickou a zločinnou činnost orgánů státu, zejména jeho bezpečnostních složek, a zločinnou činnost Komunistické strany Československa, jakož i dalších organizací založených na její ideologii,
 • analyzuje příčiny a způsob likvidace demokratického režimu v období komunistické totalitní moci, dokumentuje účast domácích a zahraničních osob na podpoře komunistického režimu a odporu proti němu,
 • získává a zpřístupňuje veřejnosti dokumenty vypovídající o době nesvobody a období komunistické totalitní moci, zejména o činnosti bezpečnostních složek a formách pronásledování i odporu,
 • převede bez zbytečného odkladu převzaté dokumenty do elektronické podoby,
 • dokumentuje nacistické a komunistické zločiny,
 • poskytuje veřejnosti výsledky své činnosti, zejména zveřejňuje informace o době nesvobody, o období komunistické totalitní moci, o činech a osudech jednotlivců, vydává a šíří publikace, pořádá výstavy, semináře, odborné konference a diskuse,
 • spolupracuje s vědeckými, kulturními, vzdělávacími a dalšími institucemi za účelem výměny informací a zkušeností v odborných otázkách,
 • spolupracuje se zahraničními institucemi nebo osobami, které mají obdobné zaměření.