Ústav pro studium totalitních režimů

Prezentace knihy Československá rozvědka a pražské jaro

Pozvánka na prezentaci knihy Československá rozvědka a pražské jaro (Praha, Literární kavárně Knihkupectví Academia 31.102016)

Ústav pro studium totalitních režimů srdečně zve na prezentaci knihy Jiřiny Dvořákové, Zdeňky Jurové a Petra Kaňáka Československá rozvědka a pražské jaro, která se uskuteční v pondělí 31. října 2016 od 17 hodin v Literární kavárně Knihkupectví Academia, Václavské náměstí 34, Praha 1.

Přidáno: 27.10.2016

Freedom Express dorazil i do Prahy

Pozvánka na výstavu Cesty k přelomu. Středovýchodní Evropa 1939–1989 (Praha,  Národní technická knihovna 26.10.–11.11.2016)

Praha 26. října 2016 – Praha se po Bruselu, Budapešti, Berlíně, Varšavě, Bukurešti, Bratislavě a Vídni stala další zastávkou putovní výstavy Freedom Express – Cesty k přelomu. Středovýchodní Evropa 1939–1989.

Expozice je součástí kampaně Freedom Express, kterou u příležitosti 25. výročí pádu Berlínské zdi zorganizovala European Network Remembrance and Solidarity.

Putovní výstava bude před budovou Národní technické knihovny umístěna od 26. října do 11. listopadu 2016.

Přidáno: 27.10.2016

Předpremiéra dokumentu Hlas Ameriky

Pozvánka na předpremiéru dokumentu Hlas Ameriky (Praha, Kino Mat  3.11.2016 od 18.30)

Ústav pro studium totalitních režimů zve ve čtvrtek 3. listopadu 2016 od 18.30 do Kina MAT, Karlovo nám. 285/19, Praha 2, na předpremiéru celovečerního dokumentu České televize Hlas Ameriky. Hosty večera budou bývalá redaktorka a hlasatelka Hlasu Ameriky Hana Palcová a režisér dokumentu Miloslav Kučera. Moderuje filmový historik Petr Kopal.

Přidáno: 25.10.2016

Výstava Ve znamení tří deklarací v knihovně Vídeňské univerzity

Výstava Ve znamení tří deklarací v univerzitní knihovně ve Vídni 18.10.2016

Vídeň / Praha 20. října 2016 – Německá verze výstavy Ve znamení tří deklarací byla v úterý 18. října 2016 slavnostně otevřena v prostorách univerzitní knihovny ve Vídni. Součástí vernisáže byla přednáška Zdeňka Hazdry, jednoho z autorů výstavy, a následná diskuze na téma šlechty v Československu a střední Evropě.

Přednášky a debaty o tomto stále ještě komplexně nezpracovaném tématu se v univerzitní aule zúčastnil kromě ředitele ÚSTR Zdeňka Hazdry také Karel Schwarzenberg, jehož otec byl přímým účastníkem událostí, kterým se výstava věnuje, dále velvyslanec ČR v Rakousku Jan Sechter, profesor Oliver Rathkolb a profesorka Maria Wakounig z Vídeňské univerzity.

Přidáno: 24.10.2016

Call for Abstracts: Filmová propaganda

Vyhlašujeme Call for Abstracts na konferenci Filmová propaganda, která se bude konat 6. prosince 2016 v prostorách Ústavu pro studium totalitních režimů.

V případě zájmu o aktivní účast na konferenci prosíme o zaslání přihlášky s abstraktem příspěvku do 30. října 2016 na adresu filmadejiny@seznam.cz.

Přidáno: 12.10.2016

Nabídka seminářů pro učitele na 1. pololetí školního roku 2016/2017

Pozvánka na seminář Využití počítačových simulací ve výuce humanitních předmětů (SPŠ Chodské náměstí, Plzeň 04.11.2016) Pozvánka na seminář Komiks pod lavicí? (Praha, ÚSTR 11.11.2016) Pozvánka na seminář Využití počítačových simulací ve výuce humanitních předmětů (Praha, ÚSTR 21.11.2016)

Semináře jsou zdarma a mají akreditaci MŠMT v systému DVPP.

Přidáno: 12.10.2016

Výstava Ještě jsme ve válce v Knihovně Václava Štecha ve Slaném

Výstava Ještě jsme ve válce v Knihovně Václava Štecha ve Slaném 6.10.2016

Praha / Slaný 7. října 2016 – V rámci Týdne knihoven byla ve čtvrtek 6. října 2016 v Knihovně Václava Štecha ve Slaném otevřena další z řady repríz putovní výstavy Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století vycházející ze stejnojmenné komiksové knihy.

Třináct předních českých a slovenských výtvarníků vytvořilo sérii komiksů, které neotřelým způsobem přibližují události moderních dějin. Výstava představuje osudy třinácti lidí, kteří bojovali na válečné frontě, prošli koncentračními tábory či komunistickými lágry nebo zažili mučivé výslechy StB.

Výstava je přístupná zdarma v době otevíracích hodin knihovny do 1. listopadu 2016.

Přidáno: 12.10.2016

V novém vydání revue Paměť a dějiny naleznete pestrou směs témat a studií

Ilustrační foto

Třetí číslo otevírá příběh neprávem vězněné hokejové legendy Bóži Modrého, pokračujeme články o popravených zlodějíčcích a spekulantech a o Georgiosu Papanikosovi, monarchistickém Řekovi, který zemřel v československé věznici. Další studii věnujeme konspiračnímu bytu „Venkov“, kde během svého pobytu v Československu bydlel například Che Guevara. Rozhovor se statečnou Ruskou Olgou Iofe, která v roce 1969 protestovala u příležitosti výročí okupace Československa, vedla Michaela Stoilova. Válečné problematiky se dotýká příběh rodiny Piskáčkových, popravených za pomoc parašutistům (nejen) z výsadku Anthropoid, nebo fotoalbum z příjezdu sovětských válečných zajatců do Litvínova. Přinášíme také vzpomínky Oty Ulče na čas strávený mezi „černými barony“. Číslo obsahuje i řadu aktualit a recenzí.

Přidáno: 11.10.2016


» archiv aktualit

Úkoly Ústavu pro studium totalitních režimů:

  • zkoumá a nestranně hodnotí dobu nesvobody a období komunistické totalitní moci, zkoumá antidemokratickou a zločinnou činnost orgánů státu, zejména jeho bezpečnostních složek, a zločinnou činnost Komunistické strany Československa, jakož i dalších organizací založených na její ideologii,
  • analyzuje příčiny a způsob likvidace demokratického režimu v období komunistické totalitní moci, dokumentuje účast domácích a zahraničních osob na podpoře komunistického režimu a odporu proti němu,
  • získává a zpřístupňuje veřejnosti dokumenty vypovídající o době nesvobody a období komunistické totalitní moci, zejména o činnosti bezpečnostních složek a formách pronásledování i odporu,
  • převede bez zbytečného odkladu převzaté dokumenty do elektronické podoby,
  • dokumentuje nacistické a komunistické zločiny,
  • poskytuje veřejnosti výsledky své činnosti, zejména zveřejňuje informace o době nesvobody, o období komunistické totalitní moci, o činech a osudech jednotlivců, vydává a šíří publikace, pořádá výstavy, semináře, odborné konference a diskuse,
  • spolupracuje s vědeckými, kulturními, vzdělávacími a dalšími institucemi za účelem výměny informací a zkušeností v odborných otázkách,
  • spolupracuje se zahraničními institucemi nebo osobami, které mají obdobné zaměření.